100-річчя Другого Зимового походу й завершення збройної боротьби Армії УНР за українську державність

У листопаді-грудні цього року виповнюється 100 років Другого Зимового походу Армії Української Народної Республіки. Водночас Україна вшановує вояків Армії УНР, розстріляних біля містечка Базар на Житомирщині.

Нагадаємо, Другий Зимовий похід, який ще названий Листопадовим рейдом – це партизанськоповстанська операція Армії УНР у жовтні–грудні 1921 року, організована за для підняття збройного повстання проти більшовицької влади та відновлення української державності. Саме він став заключним акордом Української революції 1917–1921 років.

Нажаль, Червона армія мала суттєву перевагу в досвіді, живій силі та кількості озброєння. Тому Армія УНР не змогла вчинити достатню протидію більшовицьким агентурно-оперативним спецзаходам. Окрім того через порушення правил конспірації з боку повстанців чекісти змогли проникнути в центри координації і таким чином викрити плани партизансько-повстанського штабу.

І хоча не вдалося підняти загальнонаціональне збройне повстання, відвага і самопожертва учасників рейду стали справжнім взірцем виконання обов’язку перед народом і державою. А сам похід став героїчною сторінкою історії українського державотворення.

Довідково:
Українська повстанча армія – так називалася Волинська група військ (загалом у рейд вирушило три групи: Волинська, Подільська, Бессарабська) під командуванням генерал-хорунжого Юрка Тютюнника. Під час рейду більшовики захопили в полон частину Волинської групи та розстріляли під Базаром 361 її вояка. Ця страта стала першою масовою позасудовою розправою радянських каральних органів над українцями в часи революції.