22 квітня відзначається 122-а річниця з дня народження Григорія Довженка

Кінець квітня окрім весняного настрою заглиблює новокаховчан в історію свого міста. І пов’язано це, насамперед, з ім’ям відомого українського художника, скульптора-монументаліста, одного з авторів неповторного архітектурного обличчя Нової Каховки Григорія Овксентійовича Довженка.

Про це редакції Оnline НК повідомили у відділі культури і туризму територіальної громади.

Він народився 22 квітня 1899 року у селі Полтавка (нині смт Баштанка) Миколаївської області, у великій і дружній родині. У нього було семеро братів і сестер. Їхні нащадки і досі живуть в рідній Баштанці. По закінченні місцевого земського училища 14-річний Григорій разом з батьками переїжджає у Акмолінську область (Сибір). Захоплення малюванням привело його на Курси красних мистецтв, де він вперше познайомився з технікою олійного живопису в дусі реалістичної школи «передвижників».

Восени 1921 року родина Довженків повернулася в Україну і Григорій вступив до Художнього інституту в Одесі. Саме там він знайомиться з монументально прикладним мистецтвом, з творчою практикою монументальної майстерні професора Михайла Бойчука, зав’язує дружні стосунки зі студентами Київського художнього інституту.

Після закінчення інституту у 1928 році Г.Довженко працює художником на Першій Державній кінофабриці в Одесі і знайомиться з видатним майстром українського кіно – Олександром Довженком.

З 1930 по 1936 роки Довженко викладає малюнок та живопис на архітектурному факультеті Київського художнього інституту.

Евакуйований до Таджикистану в перші дні війни, у 1945 році художник повертається до Києва й починає працювати у новоствореному Інституті монументального живопису і скульптури при Академії архітектури України, де «розробляє питання синтезу мистецтв». Він стає автором винаходу – «різблення по сирому тиньку» з розписами на основі поліхлорвінілових синтетичних смол, водночас виступає за відновлення техніки темперного фрескового розпису та мозаїк.

Середина ХХ століття стає періодом повної віддачі художника монументальному мистецтву – він працює в різних містах України, але найбільш масштабно – в нашому місті Нова Каховка, на будівництві Каховської ГЕС та міста (з 1952 по 1955 роки).

З 1979 року Г.О. Довженко – Заслужений художник УРСР, член Спілки художників України.

Григорія Овксентійовича не стало за день до дня народження – 21 квітня 1980 року. Поховали його в Києві на Байковому кладовищі. Але його творчий спадок залишився на будівлях і у нашій пам’яті.