28 жовтня в Україні відзначають 76-річницю від дня вигнання нацистських окупантів

Сьогодні, 28 жовтня, в Україні відзначають День звільнення України від нацистів. Цього року виповнюється 76 років від дня остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.

З нагоди цієї визначної дати в історії України, сайт Online Нова Каховка нагадує читачам, як війна прийшла до України та як визволяли нашу країну.

Довгоочікуваному визволенню передувала тривала кривава війна

Друга світова війна розпочалась 1 вересня 1939 року, а офіційним її завершенням вважають дату 2 вересня 1945 року.

Тією чи іншою мірою в цій війні взяли участь понад 60 країн світу, тоді як кількість жертв за різними оцінками сягає від 50 до 80 мільйонів осіб. Ця війна відома насамперед жахливими злочинами проти людяності та масовими вбивствами. Більше того, саме тоді вперше та єдине в історії людства було застосовано ядерну зброю.

Наприкінці серпня 1939 року міністр закордонних справ Німеччини Й. Ріббентроп і народний комісар закордонних справ СРСР В. Молотов підписали у Москві договір про ненапад та секретний протокол до нього, відмий під назвою пакт Молотова-Ріббентропа. У таємному протоколі Третій Рейх та СРСР поділили між собою сфери впливу в Центрально-Східній Європі.

1 вересня 1939 року німецькі війська розпочали напад на Польщу. У відповідь на агресію Німеччини 4 вересня 1939 року Великобританія та Франція оголосили їй війну. 17 вересня 1939 року відповідно до укладеного пакту з Німеччиною Радянський Союз розпочав вторгнення на територію Польщі зі сходу, зайнявши Західну Україну та Білорусь. Ці події стали початком Другої світової війни.

22 червня 1941 року без попередження за підтримки Італії, Угорщини, Румунії та Словаччини Третій Рейх напав на Радянський Союз, з чого почалася війна, яку тоді називали Великою Вітчизняною.

До середини липня німецькі війська захопили Латвійську, Литовську, Білоруську, Молдавську, Естонську та значну частину Української Республік, які перебували у складі Радянського Союзу.

Після численних завоювань гітлерівської коаліції та просування армії до російського Дону, 19 листопада 1942 Червоній армії вдалося перейти до контрнаступу під Сталінградом, завдавши поразки ворожим військам. Сталінградська битва стала початком перелому у ІІ світовій війні на користь союзників по анти-гітлерівській коаліції.

Як визволяли Україну

Після Сталінградської битви почалося визволення України. Перші населені пункти України в східному Донбасі були звільнені у грудні 1942 року, а масове визволення українських земель почалося внаслідок Курської битви, що тривала протягом липня – 23 серпня 1943 року.

23 серпня 1943 року війська Степового фронту звільнили Харків.

У вересні 1943 року радянські війська вийшли до Дніпра, де розгорнулася битва за місто, внаслідок чого ціною величезних людських втрат 6 листопада 1943 року було визволено Київ.

У 1944 році радянське командування силами чотирьох Українських фронтів здійснило серію наступальних операцій, остаточно визволивши територію України:

  • Житомирсько-Бердичівська операція (грудень 1943 р. – січень 1944 р.);
  • Корсунь-Шевченківська операція (січень-лютий 1944 рр.);
  • Рівненсько-Луцька операція (січень-лютий 1944 рр.);
  • Криворізька операція (січень-лютий 1944 рр.);
  • Визволення Одеси, Миколаєва (березень-квітень 1944 рр.);
  • Визволення Криму (квітень-травень 1944 рр.);
  • Львівсько-Сандомирська операція (липень-серпень 1944 рр.). 27 липня 1944 р. звільнено Львів;
  • Східно-Карпатська операція (вересень-жовтень 1944 рр.);
  • 28 жовтня 1944 року територія України була остаточно визволена від загарбників.

8 травня 1945 року німецько-радянська війна завершилась капітуляцією Німеччини, а капітуляцією Японії 2 вересня 1945 завершилась Друга світова війна.

Економічні збитки для українських земель перевищили $940 мільярдів. Було зруйновано майже 700 українських міст і 28 тисяч сіл, спалено близько 320 тисяч господарств, понад 16 тисяч промислових підприємств, 18 тисяч медичних закладів і 33 тисяч закладів освіти. Що й не дивно, адже саме територією України війна прокотилася в обидва боки.

Окрім того під час евакуації з України на схід СРСР було вивезено близько тисячі промислових підприємств. Не всі з них потім були повернуті назад.

Підрахувати точну кількість втрат під час Другої світової неможливо. Зрозуміло, що більшою мірою українські втрати розглядаються у контексті втрат СРСР, і тут є низка білих плям, які розгадати історикам не так просто. Особливо це стосується втрат серед цивільного населення. Стосовно військових втрат відомо, що у СРСР їх приховували та применшували. З іншого боку у 2017 році росіяни озвучили свої нові, розсекречені дані щодо втрат СРСР у Другій світовій війні, згідно з якими втрати Радянського Союзу у Другій світовій війні нібито становлять 41 мільйон 979 тисяч, а не 27 мільйонів, як вважали раніше. Чи можна стовідсотково довіряти цій інформації? Тут нам теж доведеться розвести руками.

При цьому історики вважають, що у радянській армії серед військових першого призову вижили лише 3%.

Окрім того, нез’ясованою достеменно є кількість загиблих серед єврейського населення України, адже повного поіменного списку жертв не існує. Неповнота даних про ймовірну кількість жертв пояснюється тим, що часто єврейські громади гинули повністю.

Однак наразі офіційно прийнято вважати, що Україна втратила 4 мільйона військових та 5 мільйонів цивільного населення.

Українців, що брали участь у Другій світовій війні, із зброєю в руках, налічують 7 мільйонів осіб. З них понад 6 мільйонів воювали у лавах радянської армії, 120 тисяч – у польському війську, майже 100 тисяч – в УПА, 80 тисяч – а армії США, 45 тисяч – в канадських військах, 5 тисяч – у французьких військових формуваннях тощо.

Традиційно у цей день новокаховчани збирались біля Вічного вогню у Парку Слави, щоб віддати шану пам’яті всім тим, хто загинув за свободу і волю України.

Але в цьому році з урахуванням карантинних обмежень масових заходів з нагоди цієї дати не буде. Тож згадаємо, як це було 76 років тому і вшануємо пам’ять  всіх визволителів України.

Офіційно День визволення України від нациських загарбників запровадили у 2009 році.

За ініціативою тодішнього міністра економіки на той час Президент України Віктор Ющенко 20 жовтня 2009 року підписав Указ про встановлення 28 жовтня Днем визволення України від нациських загарбників.

Саме цю дату було обрано не випадково: 28 жовтня 2009 року було днем 65-ї річниці остаточного визволення українських територій з-під контролю окупаційних військ нацистського Рейху.

Кореспондент газети “Saturday Evening Post”, відвідавши Україну в 1945 році, згодом писав: “Те, що дехто намагається зобразити як “російську славу”, було, насамперед, українською війною. Жодна європейська країна не постраждала більше від глибоких ран, нанесених своїм містам, своїй промисловості, сільському господарству, людській силі”.

Не забуваємо і те, що сьогодні Україна також бореться із агресором.