Асоціація міст України: у Верховній Раді планують обмежити фінансові можливості бюджетів територіальних громад

На розгляді у Верховній Раді України знаходиться проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №6062 від 15.09.2021, яким пропонується з 2023 року ліквідувати на місцях бюджети розвитку територіальних громад та зараховувати до держбюджету 70% надходжень  від продажу землі комунальної власності.

Про це інформує сайт Асоціації міст України, повідомляє Online НК.

Цей законопроект системно пов’язаний із проєктом Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» №6000 від 15.09.2021.

Асоціація міст України проаналізувала зміни до Бюджетного кодексу України, запропоновані Законопроєктом №6062, і спрямувала до парламентського Комітету з питань бюджету експертний висновок, у якому висловила ряд пропозицій та зауважень.

Щодо ліквідації бюджету розвитку місцевих бюджетів: законопроєкт №6062 пропонує починаючи із 2023 року ліквідувати таку складову місцевих бюджетів як бюджет розвитку. Для цього вносяться наскрізні зміни до усього БКУ.
Щодо перенесення джерел доходів бюджету розвитку до загального фонду місцевих бюджетів АМУ висловлює застереження, що це призведе до ліквідації «цільових» доходів, і в перспективі може спричинити скорочення видатків місцевих бюджетів на капітальні цілі та спрямування таких коштів на поточні видатки (наприклад, заробітну плату), в тому числі через недофінансування делегованих повноважень, зокрема у сфері освіти, охорони здоров’я та соціального захисту.

Щодо зарахування до держбюджету доходів від викупу земельних ділянок комунальної власності. Законопроєктом №6062 пропонується доповнити Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» БКУ новим пунктом 53, відповідно до якого 70% надходжень від викупу земельних ділянок комунальної власності, передбачених пунктом 6-1 Розділу IX «Перехідних положень» Земельного кодексу України, зараховуються до спеціального фонду державного бюджету.

Такі ініціативи щодо зарахування до державного бюджету коштів від продажу комунального майна є неприпустимими. АМУ пропонує такий пункт виключити.