Асоціація міст України: Дії НКРЕКП можуть привести до всеукраїнської акції “Місто без світла”

                                 30 січня відбулася зустріч представників Асоціації
                                 міст України з обговорення проблем
 органів місцевого самоврядування, пов’язаних з запровадженням з 1 січня 2019 року роздрібного ринку електричної енергії.
АМУ представляли Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович (Івано-Франківська обл.), Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан та заступник Виконавчого директора Ярослав Рабошук. Від національного регулятора у зустрічі взяли участь Голова НКРЕКП Оксана Кривенко, члени НКРЕКП Олена Антонова та Дмитро Коваленко.
Одним з кроків щодо запровадження роздрібного ринку електричної енергії стало скасування постановою НКРЕКП від 04.12.2018 № 1597 диференційованих (дво- та тризонних) тарифів на електричну енергію.
В результаті підприємства житлово-комунального господарства та органи місцевого самоврядування, які активно використовували такі тарифи, змушені скоротити обсяги надання послуг та збільшити видатки з місцевих бюджетів на оплату електричної енергії. Перш за все скасування  диференційованих тарифів стосується:
  • зовнішнього освітлення населених пунктів,
  • централізованого водопостачання та водовідведення,
  • забезпечення тепловою енергією закладів освіти та інших бюджетних установ.
Так, в окремих населених пунктах замість цілодобового централізованого постачання води введено погодинне (ранкове та вечірнє).
Ще одним наслідком може стати зупинка проектів зі збільшення кількості світлоточок зовнішнього освітлення у населених пунктах та виведення з експлуатації вже діючих.
За попередніми розрахунками, загалом в Україні у зв’язку з скасуванням диференційованих тарифів, щомісячні додаткові витрати підприємств водопостачання зростуть щонайменше на 150 млн. грн. у місяць, а для забезпечення зовнішнього освітлення необхідно додаткове щомісячне фінансування у 80 млн. грн.
Всі наведені проблеми ускладнені тим, що постанова НКРЕКП № 1597 була прийнята після того, як місцеві бюджети були сформовані та прийняті, і тепер у них  потрібно вносити коригування, скорочуючи вже затверджені видатки на освіту, медицину та соціальний захист населення.
Представники НКРЕКП висловили позицію, що «нічний тариф» – це питання домовленостей між постачальником та споживачем. Тобто, органи місцевого самоврядування та підприємства ЖКГ можуть на роздрібному ринку електроенергії знайти постачальника, який забезпечить електроенергією у нічний час за значного нижчими тарифами.
АМУ зауважує, що запропонований механізм укладення договорів між постачальниками та непобутовими споживачами електричної енергії на постачання її у окремі періоди доби (нічний час) за нижчими тарифами на сьогодні не може бути реалізований з таких причин:
  • відсутні пропозиції постачальників електричної енергії щодо її вартості;
  • потрібно забезпечити погодинний облік електричної енергії, однак органи місцевого самоврядування не мають для цього спеціального обладнання (АСКОЕ) і не можуть прорахувати необхідні видатки  на його встановлення, оскільки не оголошена ціна на електричну енергію. Зрозуміло, що впровадження такого обліку потребує тривалого часу (корегування бюджету, проведення тендерів, монтажні роботи).
АСКОЕ – автоматизована система комерційного обліку електричної енергії.  
Ще однією проблемою, яка обговорювалася під час зустрічі, є відсутність пропозицій постачальників електроенергії на оголошені підприємствами ЖКГ відкритих закупівлях, під час запровадження роздрібного ринку електричної енергії. Тому великі підприємства змушені закупати електроенергію у постачальника «останньої надії», за ціною, що на 15-20 % вище ринкової ціни. В першу чергу проблема стосується близько 150 підприємств водопостачання, у яких близько 30% тарифу формується за рахунок вартості електроенергії. Враховуючи тривалий та складний процес коригування тарифів на комунальні послуги, сьогодні підприємства сфери працюють з величезними збитками, залишаючись «на плаву» виключно за рахунок фінансової підтримки з місцевих бюджетів.
Зважаючи на вищенаведене, АМУ наголошує, що запуск роздрібного ринку електроенергії  в Україні відбувається за рахунок додаткових витрат місцевих бюджетів.
На жаль, наразі національний регулятор не зміг запропонувати ефективний механізм вирішення проблемних питань запровадження ринку електроенергії, з яким стикнулися всі без виключення населені пункти, а значить і кожний громадянин держави.
Тому Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович повідомив, що з метою привернення уваги до проблем органів місцевого самоврядування з забезпеченням постачання електроенергії для потреб зовнішнього освітлення, водопостачання та виробництва теплової енергії, він розглядає можливість ініціювання акції «Місто без світла». Відсутність зовнішнього освітлення населених пунктів в різних регіонах у нічний час викличе серйозний суспільний резонанс, що сприятиме вирішенню проблеми.
Поділіться цим:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial