Екологи Херсонщини нагадують про заборону спалювання опалого листя та сухої рослинності

З настанням осені частішають випадки спалюванням залишків листя, сухої трави, і навіть різного сміття. В такому випадку добрі наміри людей щодо наведення чистоти і порядку можуть мати згубні наслідки для довкілля і здоров’я людей. Всім відомо, що багато людей страждає на серцево-легеневі та онкологічні захворювання. Статистика смертності населення від цих захворювань не дуже втішна.

Що може впливати на ріст цих захворювань? Відповідаю – це екологічний стан міста. Повітря, вода, ґрунт чим будуть більше забруднюватись, тим і більше  буде захворюваність. Про це редакції Online НК повідомила голова НКМГЕО “МАМА-86-Нова Каховка” Таїса Козак.

Із  усіх органів, які чутливо  реагують на самопочуття людини – це легені. Якщо повітря забруднене, то всі шкідливі речовини, які знаходяться в ньому зразу потрапляють в легені, а з легень вони швидко попадають в кровоносну систему і з кров’ю транспортуються по всьому організму: серце, мозок, суглоби і інше. Якщо на їжу, питну воду організм реагує через деякий час після його розбавлення в шлунку, то на забруднене повітря він реагує миттєво. В легенях немає фільтру, який очищав би повітря від шкідливих  домішок.

Як забруднюється повітря? Забруднення його відбувається в результаті людської діяльності. Викиди транспорту, викиди від промислових підприємств і викиди в результаті паління. Чим шкідливе паління? Якщо за останні роки для захисту населення на підприємствах, автомобілях установлюються фільтри для очистки повітря, то при простому спалювані сміття, листя  таких  фільтрів не існує.

Горіння – це порохова бочка для здоров’я людини. До куп паленого листя,гілок  потрапляють різні шкідливі речовини( пластик,гума та інше), які під час спалювання насичують  повітря різними  шкідливими  речовинами: солі тяжких металів (свинець, калій, ртуть,  кадмій та інші). пестициди. В місцях стихійних сміттєзвалищ забруднюється ґрунт, підземні води, а при спалюванні – повітря.

Кожна людина нашого міста вже відчула на собі результати горіння сміттєзвалищ, правда, це відбувається не щодня, але коли сміттєзвалища горять – у людини вже бажання жити в такому місті відпадає. А і ще, крім самого сміттєзвалища, восени люди намагаються спалювати суху траву, листя, гілки дерев ще більше утворюючи загрозу життю жителів міста. Чи є вихід із даної ситуації? Так, вихід є – не палити сміття й сухе листя, бур’яни, гілки. Насправді, це все цінна сировина для рослин, якщо її закомпостувати. Учні деяких шкіл свідомо відноситись до цього питання, як приклад ЗОШ №5 м. Таврійська та ЗОШ №10 м. Нової Каховки. Декілька років підряд,восени та навесні, на території шкіл  вони викопують ямки для компосту й туди закопують листя, гілки. Спостерігаючи за їхньою роботою відмічено , що стан дерев та навіть квітів в місцях закопування значно покращився, рослини стали значно здоровішими. Діти розуміють, що землі Херсонщини депресивні й потребують багато гумусу. Подібні приклади використовують жителі прибудинкових будинків, ОСББ по  проспекту  Перемоги 1, Дружби 27, в приватній забудові, дачних майданчиках та інших місцях. Чим менше будемо спалювати – тим чистіше буде повітря і здоровіша буде людина.

Закони по боротьбі з палінням є, головне їх застосовувати на практиці, якщо цього не розуміє людина. Згідно адміністративного Кодексу України ст. 152 людина, яка свідомо спалює листя, гілки на своєму подвір’ї, особливо в житловій забудові, підлягає накладанню штрафних санкцій як мінімум на 340,00 гривень, а максимум – 1700,00 грн. Тому звертаюсь до всіх громадян: «Будьте дбайливі до свого здоров’я, своїх близьких. Не паліть. Ні спалюванню! Здоров’я над усе!»