Інспекція у справах захисту прав споживачів відповідає на запитання новокаховчан

Від покупки неякісного товару не застрахований ніхто. Однак не всі наважуються повертати річ з недоліком назад в магазин. Комусь не вистачає часу, комусь терпіння, а ще комусь знань. Втім, навіть за законом повернути по гарантії товар можна не всякий. І не завжди. Саме в цих правових нюансах намагається розібратися інспекція у справах захисту прав споживачів Новокаховського міськвиконкому, що на Херсонщині.

– Купив телевізор, вже тричі «перепрошили», а недолік не зникає, СЦ намагається вирішити проблему та вже закінчується гарантія. Хто встановлює таку мізерну гарантію і як її подовжити?

Гарантійний строк надає виробник і зазначається цей період в паспорті на продукцію, на етикетці або в будь-якому іншому документі (ст.8 ЗУ «Про захист прав споживачів» від 01.12.2005 № 3161-ІV). Найчастіше, це гарантійний талон. Магазин залишає за собою право лише рік виконувати гарантійні обов’язки, але це не означає, що він не повинен вирішувати питання в основний термін, наданий виробником або постачальником (доставка до СЦ, виклик майстра тощо). Уважно читайте умови гарантії саме перед покупкою товару та задавайте продавцю всі питання, що вас турбують. Не купуйте товар з малим гарантійним терміном.

– Купила в магазині ковбасу, а вдома розрізавши її виявила слизь та неприємний запах. В окулярах роздивилась термін вживання продукту, який минув тиждень тому. Вирішувати зі мною питання по заміні товару керівництво магазину відмовилось. Хто відповідатиме за ці неподобства.

Для харчових продуктів та іншої продукції, споживчі якості якої згодом можуть погіршуватися, встановлюється термін придатності, який зазначається на етикетках, упаковках або інших документах. Виявляються випадки заміни клеючої етикетки або перебиванням дати придатності, виявити це просто, лише трохи уваги. Відповідальність за терміни вживання несе керівник закладу, а за порушення прямих обов’язків конкретно у цьому випадку передбачене адміністративне покарання з виплатою штрафу (ст.22 ЗУ «Про захист…»).

– Замовив встановити металопластикові вікна в квартирі, сплатив завдаток. Пройшло два тижні і я вирішив відмовитись та наполягав на повернення грошей, але мені повертають на 200 грн. менше, чому?

Якщо замовлення вже виконано, то ви не мали права відмовитись, вважаємо що власник пішов вам на зустріч, уникаючи конфлікту. Підприємство має право компенсувати свої затрати на оформлення замовлення, на транспортні затрати по доставці вікон тощо (ст.10 ЗУ «Про захист…).

– Отримав з ремонту годинник, з часом він перестав заводитись, прийшов до майстра, отримав консультацію, а в дома знов та сама проблема.

Оглянувши годинник в присутності майстра, інспекція визначила, що споживач не правильно користується річчю: годинник має захисну кришку, яка закручується, щоб не потрапила волога і щоб завести годинник, потрібно лише зняти затвірник. Іноді ми самі забуваємо як потрібно поводитись з тою чи іншою річчю, губимо інструкції а потім шукаємо винних (п.32 Постанови КМУ «Про затвердження правил побутового обслуговування населення» від 16.05.1994 № 313).

– В супермаркеті скористалась камерою схову, а коли повернулась, моєї сумки не було, як з’ясувалось під час розслідування – всі камери відкриваються однаковими ключами, тобто одним в кількох екземплярах. Особливо цінного в шафі не було, лише корм для тварин на 137 грн., але ці гроші мені ніхто не повернув. Аби у кожному випадку керівник сплачував би зі своєї кишені або охоронця, відповідальності було б у рази більше.

Це не повтор минулого випадку, це зовсім інша ситуація і на жаль вона повторюється в тому самому закладі але з іншим споживачем. Споживач також звернувся до Держпродспоживслужби і чекає на перевірку, притягнення до відповідальності винних та наведення порядку в системі охорони в супермаркеті (п.20 Постанова КМУ від 08.04.2013 № 235 «Порядок провадження торговельної діяльності…).

За неякісний товар та послуги з початку 2019 року інспекцією у справах захисту прав споживачів розглянуто близько 300 скарг, за якими споживачам повернуто понад 280 тис.грн.

Поділіться цим:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial