Міський голова Нової Каховки поділився проблемними питаннями проекту державного бюджету на 2022 рік

Міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко розповів журналістам місцевих видань про свою участь у зустрічі представників асоціацій органів місцевого самоврядування з фахівцями міністерств фінансів та регіонального розвитку щодо формування проекту державного бюджету на 2022 рік, повідомляє Online НК.

26 серпня Міністерство фінансів України проводило бюджетні консультації зі всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування. Асоціація міст України спрямувала до Мінфіну пропозиції до Державного бюджету на 2022 рік, Бюджетного і Податкового кодексів України та до інших нормативно-правових актів в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин – з метою врахування інтересів місцевого самоврядування.

Серед проблем, які найбільше турбують представників органів місцевого самоврядування (ОМСВ) у бюджетній сфері, найбільш вагомою Володимир Коваленко назвав  передачу на місця повноважень держави без підкріплення їх фінансовим ресурсом.

З кожним роком збільшується перелік пільгових категорій. І є загроза, що кількість коштів, які будуть збиратися на місцях, не задовольнить потреби громад на виконання покладених на них функцій. Зростає сума обов’язкових платежів у структурі бюджету. Все менше відсоток коштів на розвиток.

На наступний рік, зокрема, зміни в організації дитячого харчування у школах та виплата заробітної плати працівникам дошкільних закладів становляться чи не самими значними у видатках бюджету.

Тільки питання зміни системи харчування у школах потребує збільшення видатків з місцевих бюджетів на ці цілі щонайменше у п’ять разів! А переобладнання харчоблоків? Це теж мільйони гривень.

Система надання адміністративних послуг через ЦНАПи, центри реєстрації, ДАБІ теж в повному обсязі забезпечується за кошти місцевих бюджетів.

З нового року у Мінфіні планують змінити порядок сплати акцизу за тютюнові вироби, який вже не буде йти за місцем їх продажу. А це для громад втрати реальних коштів, які вже у них були.

У сфері медицини потребує вирішення питання збільшення фінансування вторинної ланки, тобто лікарень в ОТГ і районах. Сьогодні вартість плати з боку НСЗУ за кожний пролікований у вторинній ланці випадок, за рахунок чого утримуються лікарні в громадах, необхідно збільшити до 1020 грн. з тих 500, що є зараз. Цей тариф не покриває всіх витрат лікарень на лікування пацієнтів, а всі комунальні послуги сплачує громада. І після цього не у всіх є кошти на утримання та ремонти своїх лікарень, не кажучи вже про поліпшення матеріально-лікувальної бази.

Серед пропозицій щодо збільшення надходжень до місцевих бюджетів Асоціації ОМСВ пропонують збільшити на 5% (до 65) відрахування з податку на доходи фізичних осіб, який є основним джерелом коштів у цих бюджетах. Зустрічні пропозиції від мінфіну – збільшення розмірів надходжень від місцевих податків – плати за землю, за надлишкове нерухоме майно, на легалізацію економіки.

На завершення своєї розповіді Володимир Коваленко підкреслив, що представники ОМСВ розуміють, що в держави багато проблем, багато коштів сьогодні вимагає армія, Пенсійний фонд дефіцитний. Але тоді потрібно вводити загальні правила і таким чином будувати стосунки і шукати шляхи вирішення проблем, які існують на місцях.

Адже органи місцевого самоврядування на себе перебрали, окрім своїх, ще велику кількість делегованих повноважень. І замість держави їх виконують. Це і кошти на лікарню, на освіту, на утримання закладів культури. Ми утримуємо всю позашкільну освіту. Але громадам потрібно розвиватися. Щоб була перспектива, в бюджеті розвитку кожної громади має бути необхідна сума коштів. А успішне село, район, місто – це успішна країна.