Народознавчий екскурс для новокаховчан: Маковій, Медовий Спас, меду смачного припас (відео)

Відділ культури і туризму Новокаховської ОТГ підготував для мешканців народознавчий екскурс про серпневі свята, повідомляє Online НК.

Серпень – благодатний місяць, коли українці збирають врожаї на полях, городах і в садах. Не дивно, що в цей період душа прагне свята. Саме на серпень припадають улюблені літні релігійні свята наших предків – три Спаси, кожен із яких має свою історію та особливі традиції.

Перший Спас – Медовий або, як його ще називають, Маковія, Мокрий, Спас на воді, святкують 14 серпня.

Історія свята Маковія сягає корінням ще у язичницькі часи. Це одне з найпоетичніших і найшановніших в Україні. Цього дня у церквах святять воду, квіти й мак. «Маковійчик» – букетики квітів, освячені у церкві, не викидають, вони стають оберегами і охороняють будинок цілий рік. Кожна квітка в «маковійчику» має своє призначення: м’ята – оберігає сім’ю від усякої напасті й додає здоров’я, соняшник – означає лагідне та житттєдайне сонце.

Обов’язково віряни святять мед, пригощають ним гостей, друзів, готують різноманітні страви, підсолоджують вареники, пиріжки та пряники. Давньою обрядовою стравою на цей день є «шуліки!» – ламані коржі з маком і медом.

В народі кажуть, що в Перший Спас (Водний Спас), вода стає цілющою. У давнину у водойми та криниці кидали трохи освяченого зілля, аби всі були здорові!

Від Маковія починається Успенський піст. Він так само суворий, як i Великий (триватиме до 28 серпня – свята Успiння).

Більш детальніше про свято Маковія можна дізнатися переглянувши відео «Народознавчий екскурс: Маковій, Медовий Спас, меду смачного припас!», яке підготувала Новокаховська центральна бібліотека: