Новокаховчанам розказали як вберегтися від застуди та грипу

Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Новокаховської громади Херсонщини нагадує мешканцям громади, що в осінньо-зимовий період починається ріст грипоподібних захворювань, які раніше зазвичай називали застудою, а тепер – гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), повідомляє Online НК.

На фоні їх поступового росту, можуть виникати стрімкі епідемічні спалахи грипу.
Щоб не захворіти на гострі респіраторні вірусні захворювання, дотримуйтеся таких правил:

  • частіше провітрюйте приміщення, це зменшує концентрацію в повітрі не стійких у зовнішньому середовищі вірусів;
  • уникайте протягів, оскільки переохолодження ослаблює організм;
  • не перебувайте без гострої необхідності в місцях великої концентрації людей;
  • більше їжте фруктів та овочів.

Респіраторні вірусні інфекції, на фоні яких розвиваються епідемії і пандемії грипу, складають досить велику групу. Кількість вірусів, що викликають ці грипоподібні захворювання, нараховують більше сотні. Для цієї групи інфекцій характерний повітряно-краплинний механізм передачі.

При кашлянні, чханні хворий виділяє у повітря величезну кількість краплин харкотиння, які заражені вірусом. Такий шлях передачі інфекції дуже активний. Восени, зазвичай, формуються нові дитячі колективи – шкільні та дошкільні, сезонне похолодання призводить до більш тривалого перебування людей в закритих приміщеннях. Все це створює умови для активної циркуляції вірусів серед населення.

З проявами вірусних респіраторних інфекцій, мабуть, знайомий кожний: підвищення температури, нежить, помірний біль і (або) дряпання в горлі, чхання – найбільш часті симптоми. Ступінь прояву цих симптомів різноманітна при різних вірусах-збудниках, важкість перебігу хвороби також різноманітна: скільки хворих – стільки варіантів перебігу.

Серед усіх ГРВІ особливе місце займає грип, збудники якого нечисленні – віруси грипу А, В і С. З них найбільш частим чинником епідемій є вірус грипу. Симптоми грипу мають свої особливості: сильний головний біль, лихоманка, біль в м’язах, суглобах, сухість і закладеність носа, дряпання в горлі, сухий кашель. Грипу природно вражати життєво важливі органи людини (серце, судини, нервову систему). Грип дуже заразний. Його ускладнення можуть призвести до смерті, особливо в осіб, що страждають на захворювання серця, легень, хворих на цукровий діабет.

Усім відомо, що хворобу легше попередити, чим лікувати. Одним з найбільш ефективних засобів профілактики грипу є вакцинація. Щеплення проти грипу необхідно робити всім особам у віці 65 років і старше. Варто також щепити осіб більш молодого віку із захворюваннями серця, легень, нирок, імунної та ендокринної системи.

Щеплення проти грипу необхідно робити щорічно тому, що вірус, який викликає захворювання може змінюватись кожний рік, а вакцина захищає людину тільки на протязі певного періоду. Найбільш доцільно щеплюватись восени.

Приймати лікарські препарати для профілактики ГРВІ і грипу в період підйому захворюваності та під час епідемії можна лише за рекомендацією лікаря.

Хворі на ГРВІ і грип, незалежно від форми захворювання, є джерелом інфекції для оточуючих, саме тому необхідно забезпечити їх ізоляцію: виділити окрему кімнату, відгородити ліжко хворого ширмою або простирадлом.

В приміщенні, де перебуває хворий, треба проводити щоденне вологе прибирання, провітрювати кімнату 4 рази на день по 15-20 хвилин.

Особи, що доглядають за хворим повинні закривати ніс і рот 4-х шаровою марлевою маскою. Маску кожні 2-3 години необхідно прасувати гарячою праскою.

Хворий повинен суворо дотримуватись ліжкового режиму, що дозволить зберегти його сили і уникнути ускладнень. Харчування хворого повинно бути легким, смачним і різноманітним: м’ясні і курячі бульйони, молочні каші, сир, кисломолочні продукти і обов’язково – багаті на вітаміни овочі та фрукти. Рекомендовано багато пити: чай з лимоном, квітками липи, відвар шипшини, морси, відвари з сухофруктів.

При підвищенні температури тіла до 38,0°С і вище в крові людини виробляється особлива речовина – інтерферон, який має виражені противірусні властивості, саме тому не поспішайте з прийомом жарознижувальних препаратів. Знижувати температуру за допомогою ліків необхідно при підвищенні температури тіла до 38,6°С і вище, а також при наявності захворювань нервової системи.

Ні в якому разі не займайтесь самолікуванням! Правильно виставити діагноз, призначити лікування, своєчасно виявити ускладнення може лише лікар. Сприятливий наслідок хвороби в значній мірі залежить від суворого виконання призначень лікаря.