Новокаховчанам про нюанси договорів оренди земельних ділянок

До редакції тижневика «Говорить Нова Каховка» постійно звертаються новокаховчани, які цікавляться нюансами земельного законодавства. Багато питань надходить щодо договору оренди землі.

Відповісти на ці питання тижневика згодилися фахівці відділу правопросвітництва Каховського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ганна Бублик та Ганна Єрмолаєва.

Cпочатку ми звернулись до Ганни БУБЛИК:

– Ганно, нагадайте, будь-ласка, про законодавчі основи. Що представляє собою договір оренди земельної ділянки та хто може його укласти?

– За чинним законодавством, договір оренди землі – це така угода, за якою орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк. А орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку у відповідності до умов договору та вимог земельного законодавства.

Взагалі, орендодавцем може бути як сама держава, так і ОТГ, комунальні підприємства, громадяни та юридичні або уповноважені ними особи. Будь-яких обмежень щодо виду земельних ділянок для здавання в оренду закон не встановлює.

Брати в оренду землю можуть відповідні державні органи та органи місцевого самоврядування, а також громадяни та юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, міжнародні об’єднання та організації, а також іноземні держави.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і може бути посвідчений нотаріально. Але це не обов’язково. Договір підлягає державній реєстрації, з моменту якої і набирає чинності. За загальним правилом, строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

– Що має бути вказано в договорі оренди землі? На що слід звернути увагу?

– Істотними умовами договору оренди землі є: об’єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), строк дії договору, орендна плата, умови використання і цільове призначення землі, умови збереження земельної ділянки, обмеження щодо використання тощо.

За згодою сторін у договорі можуть зазначатися інші умови. Наприклад, страхування землі, проведення меліоративних робіт, якісний стан земельних угідь та багато іншого.

Про те, як відбувається зміна умов договору оренди землі, ми запитали у Ганни ЄРМОЛАЄВОЇ:

 Зміна умов договору досягається за взаємною згодою сторін. Припинення договору відбувається також за згодою сторін, або відповідно до вимог земельного законодавства. У разі відсутності істотних умов договір можуть не зареєструвати, або навіть визнати недійсним.

– Багато людей запитують про те, як правильно продовжити орендні відносини…

– Законом України «Про оренду землі» передбачено два випадки поновлення або пролонгації договору оренди. Це укладання на новий строк або ж так зване «автоматичне» поновлення дії договору.

Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право перед іншими особами на укладання договору оренди землі на новий строк. При цьому має бути дотримано декілька умов. Крім належного виконання обов’язків за договором, орендар не пізніше, ніж за місяць до закінчення строку дії договору повинен повідомити орендодавця про свій намір скористатися переважним правом укладання договору на новий строк. Повідомити потрібно листом-повідомленням, до якого слід додати проєкт додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленостей щодо орендної плати та інших істотних умов договору, переважне право орендаря припиняється.

Ще один випадок поновлення – у разі, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди. А орендодавець не заперечує щодо подальшого користування землею. Це означає, що договір буде поновлений на той самий строк, на тих самих умовах.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов’язковому порядку.

Якщо Ви не знайшли відповіді на питання, які вас турбують, безоплатну правову допомогу можна отримати:

у Новокаховському бюро правової допомоги за адресою: м. Нова Каховка, вул. Французька, 5, телефон –(05549) 3-50-70,

У Каховському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги – за адресою:  м. Каховка, вул. Велика Куликовська, 138. Телефон місцевого центру: (05536) 2-0629.

Телефон Єдиного контакт-центру: 0-800-213-103.