Новокаховські екологи з ГО “МАМА-86” прозвітували про свою роботу у 2019 році

Екологічна громадська організація «МАМА-86-Нова Каховка», яка вже багато років працює в місті та навколишніх населенних пунктах Херсонщини, прозвітувала про свою роботу у 2019 році, повідомляє Online НК

Екологи у своїй роботі піднімають різноманітні питання поточного стану та впливу на оточуюче середовище як загальноукраїнських, так і місцевих факторів життєдвяльності людей, підприємств та оргнізацій, органів влади. При цьому екологи долучають до цієї важливої справи широкі кола населення Нової Каховки та навколишніх населених пунктів Херсонщини

Тож пропонуємо ознайомитися зі звітом керівника організації Таїси Козак.

 1. 27 лютого 2019 р. проведений круглий стіл на тему: «Безпечне водокористування на території Новокаховської міськради». Захід відбувся за участю начальника Південно-Української гідрогеологічної експедиції Твердого  Івана Павловича, представників міської влади, які несуть відповідальність за якість та безпеку питного водопостачального горизонту Новокаховської міськради, уповноважені особи місцевих підприємств. Основним акцентом заходу є те, що велику загрозу навколишньому середовищу на території Новокаховської міської ради становлять близько 40 недіючих артезіанських свердловин, які після ліквідації окремих підприємств та господарств втратили власника, і на сьогодні є потенційними джерелами забруднення підземних вод. Головною пропозицією стало неодмінне проведення інвентаризації зазначених свердловин на всій території Новокаховської міської ради та розроблення відповідної програми щодо їх тампонажу з виділенням необхідних коштів.
 2. 14.03.2019р. до міської бібліотеки №2 на онлайн-мандрівку «Реве та стогне Дніпр широкий» до Всесвітнього дня водних ресурсів запросили керівника екологічної організації «Мама-86» Таїсію Козак. Для студентів НКПТ другого курсу групи К17-1Д вона розповіла про екологічні проблеми нашої річки Дніпро, саме нашої річки, адже наше місто стоїть на її берегах. Для того, щоб донести до людей проблеми сучасного екологічного стану річки Дніпро, збереження природної рівноваги в басейні ріки та культурної спадщини і потрібні такі зустрічі.
 3. 3.04.2019р. у вищому професійному училищі №16 м. Нова Каховка в рамках спільної декади природничих і спецдисциплін енергетичного циклу «В світі елементів», присвячена 150-річчю створення періодичної системи елементів Д.І.Менделєєвим організувало зустріч з головою екологічної громадської організації «Мама-86» Таїсою Козак, на якій обговорювалось питання негативного впливу свинцю, ртуті та інших важких металів на людину і довкілля. Учні були зацікавлені і ставили багато запитань щодо зменшення шкідливого впливу цих речовин та їх утилізацію.
 4. В рамках заходів присвячених Всесвітньому дню води, який відзначається 22 березня, прийняли участь загальноосвітні школи №3, №10 м. Нова Каховка, Дніпрянська ЗОШ Новокаховської міськради та Одрадокам`янська ЗОШ Бериславського району. Навчальні заклади  підійшли до роботи досить творчо та ґрунтовно: проводили тематичні уроки та семінарихімії, біології, географії,  математики, основ здоров’я, організовували загальношкільні лінійки,виступи агітбригад, екологічні ігри, конкурс малюнків, комп’ютерних презентацій. Відбувалися практичні заходи з прибирання струмків, висаджування дерев.
 5. Заходи до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища:
 • 23 травня,  в рамках заходу «Zero waste school» ,голова міської організації “Мама-86 Нова Каховка»”.  Таїса Козак, провела  семінар з учнями ЗОШ №3. Учням розповіла про важливість сортування сміття. І повідомила, що частину відходів вже почали розділяти комунальні підприємства
 • 23-25 травня 2019р. учні молодших класів  разом з вчителем Одрадокамянської ЗОШ, Бериславського району провели моніторинг струмків на території села Одрадокам`янка. . У загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №10 з 23.05 2019 р. по 03.06.2019 р.. проводилися різноманітні заходи, присвячені даній тематиці. Проведений конкурс плакатів на екологічну тематику, семінар для учнів 9-х класів та захист проектних робіт на  тему «Виявлення рівня антропогенного та техногенного впливу в екосистемах своєї місцевості»., семінари для учнів 7-х та 9-х класів на тему: «Заповідники та заказники Херсонської області». В оздоровчому таборі «Веселка» пройшов конкурс віршів та пісень на природничу тематику. Учні 5-х класів разом з вчителями початкової школи та батьками брали участь у бесіді-розповіді  « Збережемо природу Таврії». Під час екскурсії до бази еко-туризму «Зелені хутори», учні 4-Б класу  захищали екологічний проект «Планета хворіє». Приймали активну участь в  прибиранні пришкільної території та мікрорайону.
 • На початку третьої декади травня, керівник НКМГЕО «Мама-86-Нова Каховка» Таїса Козак разом з кореспондентом газети «Нова Каховка» провела рейд перевірку санітарного стану берегової смуги річки Дніпро.
 1. З 1 по 30 вересня за ініціативою Новокаховської міської громадської екологічної організації «Мама-86-Нова Каховка» відбулася кампанія з дослідження забруднення пластиковими відходами берегових смуг поверхневих вод Херсонської області, взявши за основу діяльність Грінпіс. До заходу залучились учні та викладачі 12 учнівських закладів та 3 громадські організації, і 1 установа,  із них: 4учнівських закладів Каховського району (ЗОШ сіл. Архангельська Слобода, Дмитрівка, Мала Каховка, Семенівка), 2 з Бериславського району (ЗОШ сіл Одрадокам`янка і Тягинка), 5 ЗОШ і 2 громадські організації Новокаховської міськради (загальноосвітні школи № 3, 5, 7, 10 та Дніпрянська, ГО «Біла стріла», члени церкви «Любов Є», НКМГЕО «Мама-86-Нова Каховка»), 1 установа, 1 ЗОШ та 1 ГО  організація міста Херсону (Херсонський Центр дитячої та юнацької творчості, ЗЗСО №54 і Херсонська міська дитяча громадська екологічна організація «Ластівка»). Всього у кампанії прийняло участь більше 200 осіб, обстежено і очищено від сміття 1600 метрів берегової смуги поверхневих вод (300 метрів узбережжя Чорного моря, 600 метрів Каховського водосховища, 600 метрів річки Дніпро, 100 метрів р. Козак). В результаті дослідження виявлено 2480 елементів пластикових відходів(56 %), папір, картон 863 елемента (19,46%), будматеріали, кераміка, скло 493 елементи (11,12%), метал 331 (7,47%), гума 114 (2,57 %), оброблене дерево 90 (2,03%), текстиль 61 (1,38%), інше 2 (0,04 %). Як показово виявилось те, що основним забруднювачем є пластик, який виявлено у більшій половині знайдених відходів на узбережжях, який міг би бути використаним повторно. Виявлені метал та скло також є цінною втор сировиною. Показовим є приклад правильного використання зібраної вторинної у ЗОШ №3, яка здавши скло пластик, макулатуру отримала 970 гривень,із них за один пластик 500 гривень.

В рамках кампанії більше всього сміття виявлено у місцях, де водні шляхи перекриваються дамбою, а також де відсутнє регулярне прибирання, відсутність контейнерів та сміттєзбірників.

 1. «Ні – спалюванню листя». Учні ЗОШ №5 ,як завжди,  осінньої пори, показали тавричанам приклад , як правильно утилізувати опале листя. Перед масовим опаданням листя на шкільному подвір’ї викопали ямки для складання листя. А потім, коли почався листопад, в ці ямки згрібали листя, заповнені  ямки закривали ґрунтом. Учні добре знають, що спалювати листя небезпечно, тому закликають «Ні – спалюванню листя».
 2. 19 Листопада Всесвітній день туалету.  До  заходу  долучилися загальноосвітні школи №5, №10 Новокаховської міськради та Одрадокам`янської ЗОШ Бериславського району. Учні цих шкіл ознайомилися з правилами особистої гігієни. Дізналися про шкідливі наслідки, які можуть відбуватися при недотриманні правил особистої гігієни, ознайомилися з різними видами туалетів, як користуватися ними, а також провели конкурс на кращий малюнок. Крім того «МАМА-86-Нова Каховка»  через соціальні мережі та ЗМІ піднімала питання щодо можливості забезпечення достатньої кількості   громадськими вбиральнями мешканців Нової Каховки, а утепленими туалетами шкіл Херсонської області.
 3. 13 грудня 2019 року відбувся круглий стіл на тему: «Стан і проблеми поводження з побутовими відходами на території Новокаховської міської ради та шляхи їх вирішення», Основними цілями заходу було підвищення обізнаності заінтересованих сторін і громадськості на території Новокаховської міської ради з питань сталого і безпечного управлінням побутовими відходами та поради щодо шляхів їх вирішення. В круглому столі брали участь: заступники міських голів міста Нова Каховка і Таврійська, фахівці Держспоживслужби Нової Каховки, уповноважена особа Новокаховського відділення «Херсонвторресурси», представники галузевих комунальних підприємств. Учасники заходу  озвучили стан поводження з твердими побутовими відходами на території кожного населеного пункту та окреслили проблемні питання, які необхідно усунути. Присутніх ознайомили з картою міста Нова Каховка, на якій позначені всі приймальні пункти вторинної сировини. Кожен з присутніх мав можливість виступити і поділитися досвідом своєї роботи та перспективами на майбутнє. Після обговорення всі присутні були запрошені на виставку робіт «Відходам друге життя», організованій в картинній галереї міста.
 4. 13 грудня о 12:00, після круглого столу, в Новокаховській міській картинній галереї ім. А.С. Гавдзинскогобула представлена виставка «Відходам – друге життя», організована Новокаховською міською громадською екологічною організацією «Мама-86-Нова Каховка». Авторами робіт були учні загальноосвітніх шкіл Новокаховської міськради: №3, 5, 10, вихованці станції юних техніків Новокаховського відділу освіти, студенти Новокаховського політехнічного коледжу та  Новокаховського Агротехнічного коледжу ТДАУ ім.. Дмитра Моторного. Всього було представлено більше 60 різних експонатів, всі автори робіт отримали нагороди.

Новокаховська міська громадська екологічна організація завдячує за підтримку Новокаховському міськвиконкому,  виконавчому комітету Каховської міської ради (керівник Ігор Бондаренко), директору центральної бібліотечної системи Нової Каховки – Людмилі Петровій, директору Новокаховської міської картинної галереї ім. А.С.Гавдзинского Олені Михайленко, Херсонському Центру дитячої та юнацької творчості, Херсонській міській дитячій громадській екологічній організації «Ластівка», члену правління громадської організації «Оберіг» – Володимиру Баранову, методисту Каховського районного відділу освіти – Ірині Марчук.

Дякуємо за фінансову та матеріальну підтримку місцевим спонсорам: громадському діячу Олександру Сидоренко, Юрію Власову, депутату Новокаховської міської Ради, керівнику ТОВ «Олеся» Валерію Сєрову, Олександру Свєрепову, орендарю кінотеатру «Юність», ПАО «Херсоноблагробуд», ПАТ «Новокаховський річковий порт», Серію Хоменку, депутату Новокаховської міськради, Лареті Пранскунайте.

Дякуємо за активну роботу: адміністраціям, учням загальноосвітніх шкіл Новокаховської міськради: №3, 5, 7, 10, Дніпрянській ЗОШ, Одрадокам`янській та Тягинській ЗОШ Бериславського району, екологічним гурткам Каховського комунального закладу «Районний центр дитячої та юнацької творчості»: «Anatomy-STEM», при Малокаховському ЗЗСО «Природа рідного краю», при Дмитрівській ЗОШ І-ІІІ ст., «Enviroment» при Архангельськослобідській ЗОШ І-ІІІ ст. «Антропос» при Семенівському ОЗЗСО, Херсонській ЗЗСО №54, станції юних техніків Новокаховського відділу освіти, адміністрації та студентам Вищого професійного училища м. Нова Каховка, Новокаховського Політехнічного коледжу, Новокаховського Агротехнічного коледжу ТДАУ ім.Дмитра Моторного та  членам «Мама-86-Нова Каховка»: Світлані Кухарик, Ірині Кучеренко, Геннадію Ситому, Єванкову Анатолію, Козак Віталію.

Вітаємо усіх мешканців з Новим 2020 роком! Бажаємо щастя, миру, здоров’я, добробуту і щоб всі починання та пропозиції були виконання для безпечного і затишного довкілля!

Голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Таїса Козак.