Новокаховські екологи підвели підсумки року участі у проекті «Чистіші річки – чистіші моря»

З липня 2020 року Новокаховська громадська екологічна організація «Мама – 86 – Нова Каховка» бере участь у міжнародному  проекті  «Чистіші річки – чистіші моря» (CRoCuS), що впроваджується за фінансової підтримки  Європейського Союзу.  

Про проміжні підсумки виконання проектних завдань редакції Online НК розповіла спеціаліст проекту з комунікації  Оксана Парафенко.

Проект, партнерами  якого, крім України,  є  Болгарія, Румунія та Молдова, націлений на покращення екологічної ситуації в басейні Чорного моря. Це дуже актуально для Херсонської області, де за останні десятиріччя гостро постали проблеми погіршення якості питної води, стану Дніпра, руйнування його берегів, загального засмічення населених пунктів, збільшення кількості несанкціонованих сміттєзвалищ та інші.

Вчителі шкіл, викладачі технікумів, представники бізнесу та широка громадськість  ознайомились  з метою, цілями та сферою діяльності  проекту  на  практичних семінарах, організованих в рамках виконання проекту, визнали його актуальність та з ентузіазмом брали участь у запропонованих заходах .

Викладачі  поділилися власним досвідом роботи у напрямку екологічного виховання молоді та взяли участь у конкурсі розробок виховних заходів та показових уроків, який проводився у рамках проекту за ініціативою «МАМА 86-Нова Каховка».

Але крім теоретичної частини проекту більш важливими є практичні дії.  У  серпні 2020 року та у  травні та вересні 2021 року було проведено декілька акцій з очищення берегів Дніпра від пластикових відходів на території Новокаховської та Таврійської громади.  Акції були підтримані ліцеями №1 та №2 м. Таврійськ, ліцеєм  с. Веселе, Новокаховським приладобудівним фаховим коледжем, Новокаховським політехнічним  коледжем  Одеського національного політехнічного університету. Допомагали комунальні служби с. Веселого і м. Таврійськ,  керівник ТОВ «Херсонвторресурс» Ірина Михайлова, гендиректор річкового порту Тетяна Філь та інші небайдужі мешканці громад, громадські організації (Дозор, Біла стріла та інші).

Завдяки проєкту «Чистіші річки – чистіші моря» НКГЕО «МАМА-86 – Нова Каховка» забезпечила 9 шкіл ручними пресами для пластикових пляшок. Цей простий пристрій зменшує обсяг предметів на 80%. ЗОШ №3, №10, Гімназія, ліцей «Спектр»  Новокаховської міської ради, ліцей №1 та 2 Таврійської міської ради, ліцеї с.Веселе та смт. Козацьке, Дніпрянська середня школа вже декілька разів здавали спресовані пляшки на вторинну переробку.

Лідер  – ЗОШ №10 – 127 кг пластикових пляшок. Трохи менше пластику здали ліцей №2  м. Таврійськ (124 кг)  та ЗОШ №3  м. Нова Каховка (110 кг). Залучились до акції  підприємці Юрій Власов, який надав мішки для збирання пластикових пляшок та Олександр Шевченко, який забезпечив транспортом вивіз пластика та сміття.

Під час проведення акції  «Відходам- друге життя»  діти показали, що можна зробити з відходів пластика у домашньому господарстві.  Учні ЗОШ №10, № 3, Таврійського ліцею №1 та № 2 і Веселівського і Козацького  ліцеїв продемонстрували свої вироби: стільчики , віники, сувеніри та інші  речі.

 Крім пресів у рамках проекту було придбане і інше оснащення – пилосос для збору листя, подрібнювач гілок з газовим двигуном, обладнання для виготовлення  компосту. Воно було встановлено на демонстраційному майданчику на території приватного  господарства «Павлівські»  (с. Веселе) та інтенсивно використовується під час очищення берегової смуги Дніпра та для виготовлення органічних добрив. Під час міжнародного семінару з обміну досвідом – 26-28 серпня 20201 року – громадськість та представники країн – партнерів – Молдови та Болгарії мали змогу подивитися, як працює обладнання.

Більшість мешканців Новокаховської та Таврійської територіальних громад вважають впровадження проєкту актуальним  та своєчасним. Це показало опитування, яке було проведено організацією «МАМА – 86 – Нова Каховка» під час святкування Дня Незалежності 24 серпня 2021 року.

 Отже,  за  перший період впровадження проекту  CRoCuS  був  виконаний  значний обсяг роботи, але ще більше потрібно зробити для поліпшення екологічної ситуації в нашому регіоні,на другому періоді роботи проекту буде задіяна в роботі система ТАМА. Завдяки цієї системи будуть відстежуватися різні порушення і направлятися в місцеві органи влади та інспекторські організації для прийняття конкретних дій реагування.. Цей етап проекту більше планується бути практичним ніж просвітницьким. «МАМА – 86 – Нова Каховка» дуже вдячна всім,хто активно допомагав в реалізації проекту, а особливо нашим партнерам з Болгарії та Молдови і громадському діячу Олександру Сидоренко, який надав змогу найкращі заклади освіти відмітити подарунками та всім спонсорам, хто допомагав нам реалізовувати цей проект і розраховуємо на подальшу підтримку громадськості до вирішення  екологічних проблем.

Ми маємо розуміти, що від кожного з нас залежить наше майбутнє, та яку планету ми залишимо нашим нащадкам.