У Новокаховській громаді 1700 га елітних виноградників перетворились на «джунглі»

Майже 1700 гектар виноградників, від яких майже півтора роки тому відмовилось ПрАТ «Дім марочних коньяків «Таврія», встигли перетворитися на «джунглі» і є практично непридатними для використання.

Про це повідомляє Online НК з посиланням на сайт «Новий день».

Першим про це розповів житель Тополівки Віталій Панахов. За його словами, колишня гордість Новокаховської громади стоїть занедбана і закинута, є розсадником амброзії та інших бур’янів.

— А якщо в цих сухих джунглях, які вже обволокли наші села, спалахне вогонь, хто буде за це відповідати? — запитує Віталій Панахов (на фото).

— «Таврія» восени проріджувала ряди закинутих виноградників. Але, судячи з усього, вони вже є непридатними. Тож доведеться вкладати кошти в їхнє оновлення. А це майже 1700 га! Ми ж вимагаємо, що ці землі не простоювали і використовувались належним чином, — розповів міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко.

За його словами, після відмови від вирощування винограду припинило свою діяльність дочірнє підприємство «Таврії», яке працювало на території Дніпрянського і Райського старостатів. Його офіс закрито, а десятки працівників залишились без роботи.

— А це також втрати до місцевого бюджету, — додав міський голова.

Місцеві винороби, з якими вдалося поговорити «Новому дню», стверджують, що займатися вирощуванням винограду зараз не вигідно. Набагато вигідніше купляти готовий виноматеріал з Латинської Америки або Європи. Це підтверджує Альона Коломойцева, експертка і менеджерка проєкту Міжнародного торгового центру в Україні ITC, спрямованого на підтримку аграрних виробників.

— Ситуація, що склалась з виноробною галуззю є характерною для всієї країни і виникла не сьогодні. Свого часу у нас дозволили ввезення імпортних спиртів і спростили імпорт вин і виноматеріалів. Деякий час це задовольняло всіх. Проте за 5 років перехідного періоду Україна нічого так і не зробила для захисту своїх виробників. Не в останню чергу з вини їх самих, бо вони так і не змогли правильно сформулювати свої потреби і запропонувати законодавцям якісь конкретні кроки. Тепер дехто пропонує взагалі заборонити імпорт, але це неможливо. Та й головна проблема зовсім в іншому — наші вина є не конкурентноздатними. Так склалось, що у нас багато років вина вироблялося більше, ніж було виноградників. Також багато з них є застарілими, постраждалими від хвороб. Відстають і виноробні технології. Тож українські винороби просто не мають ринку збуту і програють в собівартості своїм конкурентам з інших країн, — пояснила вона.

Нагадаємо, що вперше про наміри «Таврії» відмовитись від вирощування винограду заявили на закритій сесії Новокаховської міськради навесні 2020 року. Це викликало занепокоєння у жителів Обривки, Тополівки, Дніпрян і Основи, які працювали на дочірньому підприємстві «Дому марочних коньяків «Таврія».

Виноробне господарство на території Новокаховської громади першими заснували швейцарські колоністи ще в 1889 році.