Про історію палацу Агаркова в селі Республіканець розповів новокаховський дослідник

Про туристичні принади села Республіканець, що на Херсонщині, Online Нова Каховка розповів історик Богдан Кравчук.

Республіканець – невеличке село на березі Каховського водосховища. Воно відоме своїм пізньоскіфським Консулівським городищем, Кам’янською Січчю та могилою кошового отамана Костя Гордієнка. Але є в історії села ще одна унікальна сторінка, яка менш відома, при цьому не менш цікава – це історія маєтку Михайла Агаркова. Але про все по порядку.

Після падіння Запорізької Січі, російський імперський уряд з «щедрої» руки імператриці Катерини ІІ роздавав землі козацьких вольностей колоністам та дворянам. Територія Кам’янської Січі була віддана в якості дачі австрійському консулу Священної Римської імперії в Херсоні Івану Розоровичу, через що отримала свою назву Консулівка або Розорівка.

Пізніше, як розповідає відомий дослідник козацтва Дмитро Яворницький (він побував тут 1880-х роках в рамках дослідження Кам’янської Січі), село змінило декількох власників: з 1809 року ним володів – прапорщик Андрій Константинов, з 1836 року – підпоручиця Ольга Єсаулова (звідси ще одна назва маєтку Єсаулівка).

У 1856 році маєток переоформив на себе зять Ольги Василівни поручик Ксаверій Цеханович. Письменник Борис Лавреньов у праці «Краткой повести о себе» цікаво описує цю ситуацію. Він зазначає, що його бабуся Дарія Єсаулова, залишившись єдиною спадкоємницею маєтку вийшла заміж за героя Кримської війни Ксаверія Цехановича. А той, вмовивши молоду жінку переписати маєток на себе, проводив розгульне та безпечне життя. У 1858 році Ксаверій під час одного із застіль програв свій маєток у карти отаману чумацьких обозів Михайлу Агаркову. За однією із легенд в цьому Михайлу Федоровичу допоміг відомий дослідник Подніпров’я, друг Кобзаря Олександр Афанасьєв-Чужбинський, який був «знатним шулером». До речі, сам дослідник, який побував у Консулівці наприкінці 1850-х років, у праці «Поездка в Южную Россию» зазначає, що його дуже обурило ставлення власників до залишків січі та козацьких могил.

Десь наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття в маєтку Консулівка Агарковими був зведений красивий палац. Палац був двохповерховий, з північного боку прикрашений квадратною в плані баштою, з пірамідальним куполом, що увінчувався високим шпилем. Зі східного боку (вихід до Дніпра) була прибудована широка крита тераса, що слугувала оглядовим майданчиком. Уявити тільки, який гарний вид відкривався перед очима гостей палацу. Перед палацом розташовувались красиві фонтани, які своїми сріблястими бризками зволожували нагріте степовим сонцем повітря. Залишки цих водограїв можна побачити і сьогодні. Неймовірна алея від палацу спускалася декількома сходовими маршами до Козацького Річища, була прикрашена скульптурами. На північ від алеї був облаштований мальований грот, схожий на таємничу печеру, який теж зберігся до нашого часу.

Перебуваючи в ньому ти насолоджуєшся незабутнім краєвидом Каховського водосховища, що простягається перед очима. Під палацом знаходились просторі підвали з льодниками, в які можна спуститися і сьогодні. Разом з палацом були зведені господарські приміщення, будівлі для робітників та храм. З особливою пошаною Агаркови ставилися до козацької спадщини, яка їм дісталася у власність, допомагаючи в організації археологічних розкопок Віктору Гошкевичу, які тут проводились у 1909, 1913-1914 роках. До речі, сам Віктор Іванович неодноразово підкреслював дбайливе ставлення до минулого з боку Агаркових.

Після встановлення радянської влади Палац та інші приміщення маєтку були передані у власність колгоспу «Республіканець». Історія замку закінчилась трагічно, за однією із версій, наприкінці 1930-х років два брати (можливо із місцевих) вирішили зняти дах з Палацу, маючи намір використати його для своїх будівель. Один із них зірвався з даху і розбився, розлючений брат підпалив Палац, залишки якого місцеві жителі розтягнули до фундаменту. Сьогодні від нього залишилися лишень підвальні приміщення та частина східців.

Уявити тільки, яка це була краса! Ось такий був Палац в степах Херсонщини! Це наша історична спадщина, пам’ятаймо і незабуваймо про неї. Поділіться цією історією з друзями! Зробимо наш край відомим!

Історик Кравчук Богдан