Спека наступає: новокаховчанам розповіли, що потрібно знати про симптоми інсульту

У Новій Каховці, що на Херсонщині, з настанням спекотної погоди значно збільшилась кількість громадян, які доставляються до Центральної міської лікарні з інсультами.

Про це редакції Online НК повідомив завідуючий неврологічним відділенням Центральної міської лікарні Нової Каховки Анатолій Гладир. Він надав розгорнуту інформацію щодо захворювання на інсульт, яка допоможе кожному з нас у разі настання цієї вкрай небезпечної хвороби.

Інсульт – судинна катастрофа, яка відбувається раптово внаслідок порушення мозкового кровообігу. У разі виникнення інсульту особливо важлива швидка реакція оточуючих, оскільки кожна втрачена хвилина визначає подальше життя пацієнта.

Особливо важливо знати перші ознаки інсульту, для того що б якомога раніше розпізнати його і надати допомогу.

Симптоми інсульту:

 • Раптова поява слабкості в м’язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога)
 • Раптове порушення мовлення
 • Раптове порушення зору, двоїння предметів
 • Раптова втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та / або втратою свідомості)
 • Раптовий сильний головний біль без явної на те причини (такого болю раніше ніколи не було).

Що робити?

Інсульт відноситься до невідкладних станів, тому в жодному разі не можна зволікати, а необхідно відразу ж викликати карету «Швидкої допомоги» для госпіталізації в спеціалізований Інсультний центр.

Поки Ви очікуєте приїзду швидкої, є кілька простих правил, які суттєво можуть допомогти хворому з інсультом:

 • Обов’язково необхідно переконатися, що хворий може дихати. Якщо ж Ви виявили порушення дихання – необхідно звільнити дихальні шляхи, уклавши хворого на бік і очистивши порожнини рота.
 • Важливо, якщо є така можливість, виміряти рівень артеріального тиску і глюкози. Зафіксовані показники необхідно записати і повідомити по приїзду лікарів.
 • Якщо хворий знепритомнів і опинився на підлозі, Ви можете його перемістити в більш зручне положення. Поширена думка, що хворого з інсультом не можна пересувати – це міф!
 • Особливо важливо зрозуміти, коли стався інсульт. Особливо, якщо пацієнта помітили вже з ознаками інсульту. Спробуйте зрозуміти, коли останній раз хворого бачили без проявів інсульту.
 • Не варто відразу ж починати знижувати артеріальний тиск у хворого. Підвищений тиск в перші години інсульту – це необхідна норма, зумовлена адаптацією головного мозку.
 • Ні в якому разі не варто поїти або годувати хворого. Це може тільки погіршити його стан.

Після госпіталізації переконайтеся, що хворому було виконано наступні необхідні маніпуляції:

 • Проведена комп’ютерна томографія головного мозку. Без неї лікар не зможе достовірно підтвердити діагноз інсульту, визначити його тип, а також які частини головного мозку були пошкоджені.
 • Виконано певний набір лабораторних аналізів (зокрема насичення крові киснем), виміряний артеріальний тиск, проведена кардіограма.

При ішемічному інсульті існує екстрений метод лікування, що дозволяє усунути або значно зменшити порушення мозку – тромболізис. При цьому хворому, який відповідає необхідним критеріям внутрішньовенно вводять ліки, що розчиняють згусток крові, який блокував мозкову артерію. Проведення такої маніпуляції можливо в перші 3 години від початку розвитку захворювання і тільки в спеціалізованому Інсультному центрі.

Не втрачайте ні хвилини! Телефонуйте 103.