Три світлини, що зроблені в одному місці біля палацу князя Трубецького у різні часи

Краєзнавець Богдан Кравчук розповів кореспонденту сайту Online НК історію трьох світлин одного з місць у палаці князя Трубецього, що розташований у селищі Козацьке Новокаховської ОТГ у різні часи впродовж останніх 108 років.

Перед нами раритет – унікальна листівка князівської родини Трубецьких, штемпель 1913 року. На ній зображена тераса південно-східного входу до Палацу Князя П.М.Трубецького.

Саме звідси відкривався неперевершений вигляд на річку Козак та Дніпровські плавні, саме тут родина Князя обідала та відпочивала в тіні старовинних дерев.

Не менш загадковим є напис на листівці. Він зроблений французькою мовою. Ось що тут написано «Moi et ma maison Mes Servirons le Seigneur». В перекладі українською мовою вираз звучить так «А я та дім мій будемо служити Господеві». Цей текст – уривок з Біблії, точніше з Книги Ісуса Навина 24 розділу 15 вірша.

Автор почерку невідомий, але можна припустити, що він належав самому князю Трубецькому.

Друга  фотографія тієї ж тераси, але з іншого боку, зроблена в радянські часи у 1960-х роках. В цей час у Палаці базувалася загальноосвітня школа. Як і у всіх тодішніх школах, в ній, згідно з державною політикою, виховувались майбутні служителі ідеалів Леніна та партії.

Зображення цього місця явно відрізняється від зображення на попередній світлині. Облущені стіни та відсутність покрівлі свідчать про відсутність господарської руки чи недбале ставлення до історичної будівлі ХІХ століття, яке часто сповідувалось в ті часи.

Третя фотографія – трагічне сьогодення, яке дісталося нам у спадок з часів СРСР. Про колишню присутність тут тераси свідчать лишень основи чотирьох стовпів та сходи, що вели до річки Козак. Нажаль мешканці цієї будівлі нікому вже не “служать”, бо вони банально відсутні.

Щоразу піднімаючись цими сходами до Палацу ставлю собі риторичне питання: «Може все таки краще було, коли цей дім служив Господеві?..»

Краєзнавець Богдан Кравчук