У Херсоні обговорили подальші етапи реформування регіональної влади в процесі децентралізації

На цьому тижні в Херсоні відбулось засідання круглого столу за темою: «Децентралізацію завершено? Що далі?». Круглий стіл був організований Українським кризовим медіа центром за підтримки посольства Норвегії в Україні.

Про це редакції Online НК повідомили у Херсонській обласній організації Комітету виборців України.

Своїм баченням проблем децентралізації ділились Олександр Мошнягул – голова  громадської організації Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень, Вікторія Філіппова – доктор наук з державного управління, професор та  Дмитро Бутрій – голова постійної депутатської комісії з питань місцевого самоврядування та децентралізації Херсонської обласної ради, почесний Голова Асоціації об’єднаних територіальних громад Херсонщини.

В обговоренні взяли активну участь виконавчий директор Херсонського Регіонального відділення Асоціації міст України Лариса Оленковська, голова Херсонської райдержадміністрації Михайло Линецький, керівник філії ДУ «Центр пробації» Оксана Кузьмич.

Серед питань, що обговорювались на засіданні, були погляди на завершення реформи децентралізації на районному рівні.

Дмитро Бутрій зазначив, що для цього потрібні зміни в Конституції та законодавстві України. Наприклад,  без змін до Конституції неможливо відмінити районні ради, які  він вважає пост-радянським атавізмом. Це залишки надмірної політизація процесу розвитку місцевого самоврядування, де політики і без того надто забагато. Їх треба змінити на префектури як шлях прямого зв’язку з центральною владою. Саме префектури зможуть виконувати належний контроль за свавіллям місцевих «князьків» у територіальних громадах і не допускати,  наприклад, їхнє намагання закрити  від громадськості  витрати місцевого бюджету.

Михайло Линецький повідомив, що на наступний рік на утримання районних рад передбачена субвенція з державного бюджету, і вона є рівномірною. Пораховано, що орієнтовний апарат кожної з районних рад повинен складати не більше ніж вісім осіб. А на сьогоднішній день в багатьох районних радах апарат значно більший.

Основним завданням районних влад у 2021 році була безболісна передача у власність нових територіальних громад колишніх об’єктів спільної районної власності. Тож на Херсонщині громадам у цьому році передано майже 500 об’єктів спільної власності територіальних громад районів. Це соціальні, медичні, освітні, виробничі установи, які розташовані на території громад. Управляти ними будуть вже  не на районному рівні, як це було раніше, а безпосередньо на місцях. Це дозволить посилити інфраструктурну спроможність територіальних громад та підвищити ефективність управління цими об’єктами, а головне ‑ підвищить якість послуг. Також з державної в комунальну власність передано земельні ресурси громад.

Також М.Лінецький розповів, що на перше півріччя 2022 року в районах  планується обговорення змін до Конституції щодо введення переходу до префектурної моделі управління.

За планами влади обласна державна адміністрація зможе трансформуватися у префектуру. Обласна рада утворить виконавчий орган, який має управляти спільним майном територіальних громад області.

Районні ради вже на наступний термін, ймовірно, не будуть обиратися. Замість районних державних адміністрацій будуть створенні районні префектури, які повністю позбудуться виконавчої функції. У префекта виникне інститут уповноважених, які будуть доглядати за напрямками за дотриманням законів України й регламентів процедур при прийнятті рішень всіма радами територіальних громад району.