У Новокаховській ОТГ американський білий метелик добрався до дерев у Центральній Основі і Дніпрянах

На Херсонщині запроваджено карантинний режим на площі 2 333, 966 га з причини ураження багаторічних насаджень американським білим метеликом – небезпечним карантинним шкідником.

Про це редакції Online НК повідомили у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Херсонській області.

У Новій Каховці ця біда торкнулась дерев у Центральній Основі та Дніпрянах. Але до вже звичих безпорадності комунальних підприємств у боротьбі зі шкідниками (бо в них банально на ці цілі не передбачено виділення коштів!) і забороні спалювання у межах населених пунктів листви та гілок додався ще й депутатський мораторій на вирубку зелених насаджень на території Новокаховської ОТГ! А що робити у тому випадку, коли вирізка уражених гілок та їх спалювання на місті є самим дієвим способом боротьби зі шкідниками? Про це автори «мораторію» не думали…

Підтверджено наявність карантинного шкідника в старих вогнищах та виявлено нові вогнища американського білого метелика (смт. Велика Лепетиха, м. Берислав та Корабельний район м. Херсон), де за поданням державних фітосанітарних інспекторів, рішеннями відповідних районних державних адміністрацій, запроваджено карантинні режими й прийняті фітосанітарні заходи, які необхідно виконувати з метою ліквідації карантинного шкідника.

Також проведено зустрічі, наради, бесіди з суб’єктами господарювання, власниками багаторічних насаджень, представниками територіальних об’єднаних громад з приводу необхідності проведення заходів з локалізації та ліквідації американського білого метелика, роздано інформаційні листівки та пам’ятки  щодо шкодочинності цього багатоїдного небезпечного шкідника.

Тільки зусиллями усієї небайдужої громади Херсонщини ми здатні захистити наші зелені насадження від знищення. Не залишайтесь осторонь, долучіться до проведення боротьби з карантинним шкідником.

Наша довідка: Білий американський метелик – це багатоїдний шкідник, в його «меню» понад триста різних плодових і декоративних порід, що характеризує його як винятково агресивного і небезпечного шкідника, здатного завдати великої шкоди насадженням. Особливо шкідникам смакує шовковиця.

Американський білий метелик – білосніжний, із шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовто-коричневими цяточками на крилах. Голова, груди, ноги і черевце вкриті білими волосинками. Вусики чорні з білим запиленням: у самців перисті дворядно-гребінчасті, у самиць – дворядно-пильчасті нитчасті. Розмах крил метелика 25–36 мм (іноді 40–50 мм), довжина тіла 9–15 мм. Живе 2–10 діб.

Ці комахи літають вночі, тому мають мало природних ворогів. Метелики переміщуються швидко і на великі відстані. Гусениця білого американського метелика коричневого кольору, бархатиста, з чорними цятками по всьому тілу, пухнаста. Лялечки шкідника зимують в корі дерев, в стеблах сухих рослин, під грудками землі й навіть у будівлях! Зими цьому шкіднику не страшні, навіть з сильними морозами.

В Європі, в тому числі й на Україні, шкідник розвивається у двох поколіннях на рік.

Метелики з’являються навесні, в період цвітіння фруктових дерев. У травні-червні метелики активно відкладають яйця, а вже через пару тижнів з них виходять гусениці, які буквально зжирають листяну частину дерева. Гусениці білого американського метелика живуть колоніями – це ті самі «кубла» з павутини, які ми бачимо на вражених шкідником деревах. 40, а то і 50 днів гусениці нищать все на своєму шляху, і лише потім заляльковуються. Вже в липні з’являється наступне покоління метеликів, самки другого покоління ще плодовитіші, одна особина відкладає 2500 яєць. Гусениці другого покоління об’їдають дерева до самої осені.

Основна ознака пошкодження – наявність на деревах павутинних гнізд. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гілці. У міру зростання гусені і недостачі їжі всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 1-2 м.

Основним методом боротьби з цим шкідником на території населених пунктів є агротехнічний метод – збір та знищення гусені та кладок яєць. Гілки з гніздами обрізають і спалюють разом з гусеницями у спеціально відведених місцях.

На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, який перед заляльковуванням гусені знімають і спалюють. За межами населених пунктів використовують хімічні препарати відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Спостереження за розвитком гусениць має велике практичне значення в системі заходів з ліквідації вогнищ американського білого метелика. Зокрема, обрізування і спалювання гнізд необхідно проводити тоді, коли гусениці знаходяться в павутинному гнізді.

Літо – пора спустошливої активності такого шкідника як американський білий метелик. Мабуть, кожен бачив ці дерева та кущі, які американський метелик перетворив на суцільні кокони павутини. Якщо вчасно не допомогти рослині, окупованій білим американським метеликом, вона загине.

Американський білий метелик поширюється транспортними засобами, при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів. В останньому випадку шкідника часто виявляють в пакувальному матеріалі. В пошуках статевого партнера і місця для відкладання яєць самка може летіти в середньому на відстань до 250 м. Можливе пасивне перенесення на значні відстані повітряними потоками.