У Новій Каховці в умовах пандемії проходить реформування медичної галузі

Для жителів Новокаховської громади серед щоденних актуальних питань одними з основних є медичні послуги. Журналісти місцевих ЗМІ зібрали такі питання і озвучили їх під час пресконференції з очільниками медичних закладів і керівництвом міста.

Спілкувались у малій залі міськвиконкому. Про це повідомляє Online НК з посиланням на RadioNovaKahovka у Фейсбук.

В заході взяли участь генеральний директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги міста Нова Каховка» Олена Ходорковська, співробітники Центру, а також начальник статистичного відділу КНП «Центральна міська лікарня міста Нова Каховка» Наталія Грибняк, керуючий справами виконкому Віталій Кубатко, старости старостинських округів.

Медики нагадали: реформа первинної ланки, яка розпочалася у 2013 році, а глобальних змін зазнала з 2018 року, практично завершилася. Укладено договори з НСЗУ, декларації із сімейним лікарем підписали 95% мешканців громади. Центр став комунальним некомерційним підприємством і може вести господарську діяльність.

Серед обов’язкових безоплатних послуг – аналіз сечі і крові, на холестерин, глюкозу, зважування, вимірювання тиску, кардіограма, тести на тропоніни, ВІЧ, гепатити і на вагітність.

Є перелік платних послуг – вони занесені до Статуту, тарифи на них затверджені рішенням виконкому. Розміщено перелік на офіційному сайті міста, на сайті Центру, він є у кожного сімейного лікаря. Як розповіла Олена Ходорковська, до переліку платних включили послугу УЗД. За кошти підприємства придбали необхідне обладнання.
Національна служба здоров’я фінансує Центр. Тариф за надання медичних послуг – це капітаційна ставка за обслуговування пацієнта. На 2022 рік АМУ запропонувала збільшити її до 1020 грн.

Медики нагадали: маючи декларацію з лікарем, можна отримати перелік безоплатних послуг в будь-якому медичному закладі – і комунальному, і приватному.

Якщо ваш лікар у відрядженні, відпустці або пішла у декрет – зверніться до будь-якого іншого лікаря. Але якщо лікар звільнився – декларація анулюється. Укладайте нову.

Журналісти поцікавилися, чому на першому поверсі не працює кабінет для учасників бойових дій? Як з’ясувалося, наказ №504 МОЗ зазначає, на що іде фінансування від НСЗУ. Створення окремого кабінету там не передбачено. Учасники бойових дій, як і всі інші пацієнти, мають відвідувати лікаря, з яким уклали декларацію.

Проблемним для Центру є кадрове питання.

Сімейних лікарів не вистачає. Ковідний період став серйозним випробуванням. Дуже важкими були жовтень і листопад цього року. Двоє лікарів не витримали – звільнилися. Нині на первинній ланці – 30 лікарів. З них 15 терапевтів і 15 педіатрів. А мешканців – близько 57 тисяч. На кожного лікаря є ліміт декларацій: для терапевта 2 тисячі, для сімейного лікаря – 1800 чоловік, для педіатра – 900. Більша кількість – НСЗУ дає занижуючий коефіцієнт. Якщо кількість декларацій перевищує ліміт більше, ніж на 50%, оплата НСЗУ за них припиняється.

– Не може «первинка» задовольнити всіх, – зазначає генеральний директор Центру Олена Ходорковська. – Є ще ФАПи, приватні медичні центри. На території громади працюють 6 амбулаторій – дві на вул. Героїв України, одна в дитячому відділенні, одна в Основі, а також по одній у Веселому і Козацькому. На сьогодні в первинці склалася така ситуація: якщо людина звернеться для укладання декларації, вона зробити цього не зможе – всі лікарі вибрали свій ліміт. Це реформа, і ми нічого з цим зробити не можемо. Центру нині потрібно щонайменше 10 лікарів.

Яким чином Центр планує вирішувати кадрову проблему? В місті діє Програма місцевих стимулів для медичних працівників. Що вона може запропонувати медикам?
Як повідомила Олена Ходорковська, лікарям, що не мають житла, завдяки програмі за кошти міського бюджету сплачують за комунальні послуги в орендованому житлі – цю допомогу отримують лікарі «вторинки». У Центр за півтора роки запросили на роботу три молодих лікаря. Одній з них завдяки міській Програмі придбали квартиру. У міській лікарні 12 медиків отримують компенсацію за оренду житла і комунальні послуги.
– Ми зверталися до вишів, щоб залучити на роботу молодих спеціалістів. Але перше питання – житло. Плануємо обговорити це з керівництвом міста, щоб у Програмі місцевих стимулів передбачити кошти на придбання житла медикам.

Старостати озвучили проблему, яка їх непокоїть найбільше: робота ФАПів і отримання в них медичних послуг.

Олена Ходорковська повідомила: ФАПи належать до первинної ланки, але НСЗУ не передбачає коштів на їх утримання. Адже кошти йдуть за кожну декларацію. А у ФАПах працюють не лікарі, а фельдшери, які декларації укладати не можуть. Тому місцеві ФАПи до листопада цього року утримували за рахунок Центру ПМСД.
– Зараз такої можливості немає, – зазначає генеральний директор. – Звільнились два лікаря, на черзі – ще один. Тим більше, відділився Таврійськ. Вся сума, яку отримували, використана.
У Центрі пояснюють: НСЗУ фінансує медичні послуги. А ФАПи надають долікарську медичну допомогу. Вона не входить у первинну ланку.

Як далі працюватимуть ФАПи?

Олена Ходорковська пояснила: вони мають утримуватися за рахунок міського бюджету. Тому на наступний рік буде прийнято відповідну міську Програму. В ній передбачать кошти на заробітну плату для фельдшера і медсестри, оплату комунальних послуг та інші важливі моменти для повноцінної роботи закладу. Всі безкоштовні послуги первинної ланки у ФАПах також надаватимуться безкоштовно. А от уколи та системи – ні. Та якщо сімейний лікар надасть мешканцю села е-направлення на амбулаторне лікування на вторинці – тут люди зможуть безкоштовно отримати і уколи, і системи.

Реформа медицини змусила лікарів швидкими темпами опановувати медичні програми, вдосконалюватися в роботі на комп’ютері. Журналісти поцікавилися, як проходить цей процес і чи надають допомогу лікарям спеціалісти?

Керівники Центру і лікарні підтвердили: така допомога була з самого початку. Системні адміністратори допомагають кожному лікарю. Адже програми часто змінюються, додаються нові медичні ресурси. Для медиків України запроваджені медичні інформаційні системи (МІС). В кожному закладі вони мають різні назви. У новокаховських медиків це система «МедЕйр».

Медики зізнаються: медичні системи нині перевантажені. Програми «виснуть». Лікарі по кілька годин не можуть створити пацієнту е-направлення. Це викликає справедливе обурення з боку пацієнтів. І все незадоволення від ситуації люди спрямовують на лікарів. Витримати таке непросто.

– В цій ситуації ми йдемо назустріч пацієнтам. І лікар, і медсестра роблять все в ручному режимі. Медсестра пише, лікар дивиться пацієнта, виписує направлення. А потім після прийому хворих вони залишаються в особистий час і заносять дані в систему. Це додаткове навантаження. Але їм за це не платять.

Мешканці міста цікавились: чи можна в такому випадку замість е-направлення отримати паперове, щоб не гаяти час? Лікарі стверджують – ні.

– Первинна, вторинна і третинна ланки між собою пов’язані. Коли пацієнт приходить до вузького спеціаліста, е-направлення має з’явитися в електронній системі. Якщо його там немає, цей випадок не зарахують як пролікований.

У Центрі повідомили – на місяць на одного пацієнта передбачено 63 грн. Хтось приходить раз на рік, а хтось – по кілька разів на місяць. На проведення аналізів витрачають рукавички, пробірки, реактиви. Це досить великі витрати. Приміром, протягом одного дня зробили 80 аналізів.

Щоб люди не їздили на аналізи до лікарні з сільської місцевості, забезпечили аналізаторами ФАПи у Веселому, Козацькому, амбулаторію в Основі. Щодня роблять близько 400 аналізів. А також по 80 ПЛР-тестів, які потрібно возити в Херсон. На результати цих тестів чекають хворі в стаціонарі, які лікуються від пневмонії. І тест має з’ясувати, чи хворі вони на ковід-19.

Присутня на зустрічі начальник статистичного відділу міської лікарні Віталія ГРИБНЯК повідомила: кількість ковідних хворих зменшується. Але випадки значно складніші, ніж були навесні. І висока летальність – майже щодня кілька померлих. Лише у жовтні померли 116 чоловік. Близько 80% – від ковіду. Цифри вражаючі! Адже минулого року було до 20 померлих на місяць з різними діагнозами: крім ковіду, ще інфаркти, інсульти, пневмонії.

Нині вірус дуже агресивний, викликає ускладнення. На лікування ковідних хворих переведені всі відділення лікарняного комплексу на вул. Героїв України.

Реформа вторинної ланки триває. Постановою КМ №133 від 15.02.2021 року затверджена Програма медичних гарантій. В ній – 35 пакетів медичних послуг. Міська лікарня уклала угоди з НСЗУ на 13 пакетів. Серед них – і стаціонарна допомога хворим на ковід-19. За проліковані випадки отримують гроші. Але тільки у випадку, якщо всі необхідні дані внесені до електронної системи без помилок. Інакше – гроші можна не отримати.

Для лікування хворих постійно потрібен кисень – з ним час від часу виникають проблеми. Особливо напружений період був у жовтні. Постачальники не завжди надають його вчасно.

Як нагадала Олена Ходорковська, по розподілу Центр отримав 11 концентраторів, і 9 з них передав на вторинку. За власні кошти в Центрі придбали 5 концентраторів, які в разі необхідності надають пацієнтам додому, укладаючи угоди.

На запитання, чи можуть в лікарні укласти договори на всі 35 пакетів послуг, лікарі заперечують. Адже кожен пакет – це цілий перелік важливих умов, які потрібно виконати. Приміром, для проведення гемодіалізу, для лікування онкохворих, надання стоматпослуг лікарня таких умов і обладнання не має.

Віталія Грибняк розвіяла тривогу городян, яких непокоїть забезпечення електроенергією відділень лікарні. Адже в зимовий період нерідко бувають аварійні відключення. Лікар підтвердила: в такому випадку в лікарні є додаткові джерела живлення, і відбувається автоматичне підключення до генераторів в разі вимкнення світла.

Завершуючи розмову, керівники медичних закладів нагадали: і комунальні, і приватні заклади укладають договори з НСЗУ. Тож мають надавати однаковий перелік послуг згідно наказу №504. Якщо людина взяла е-направлення до спеціаліста – вона може отримати допомогу в будь-якій лікарні будь-якого міста.