У Новій Каховці відбувся екологічний семінар-практикум педагогів

У минулу п’ятницю в рамках міжнародного проекту Крокус (CRoCuS) «Чистіші річки – чистіші моря», який проводиться на Херсонщині за фінансової підтримки Європейського Союзу, керівник Новокаховської міської громадської екологічної організації «Мама-86-Нова Каховка» Таїсія Козак організувала практичний семінар з вчителями шкіл та викладачами технікумів.

На семінар було також запрошено агронома Івана Буракова, вченого, який має багаторічний досвід роботи у сфері вирощування овочів та фруктів, повідомляє Online Нова Каховка.

Переймаючись проблемою неконтрольованого внесення хімічних добрив фермерами, він розробив унікальну технологію виготовлення добрив на основі компостування. Кінцевий продукт – гумісток – повністю безпечний як для людини, так і для рослин.Він не тільки живить грунт, а й захищає рослини від шкідників. Розробку Івана Буракова використовують навіть закордонні господарники, проте не всі місцеві фермери знають про таку унікальну розробку, яка зменшую кількість використання пестицидів та хімікатів. Популяризація безпечної технології вирощування рослин є наразі головним завданням агронома.

Головним завданням проекту Крокус, який координується Болгарією, і являє собою співпрацю чотирьох громадських організацій Молдови, України та Румунії, є виготовлення інноваційного інструменту для швидкої оцінки річкового сміття та можливостей утилізації відходів., а також розповсюдження інформації про методи зменшення відходів, які біологічно розкладаються, і про мінімізацію використання пластику.

Про приклад останнього розповіла вчитель біології ЗОШ №3 Ірина Кучеренко: «Минулого року під час свята першого дзвоника нам, вчителям, профспілка подарувала полотняні торбочки, які можна використовувати замість пластикових пакетів, коли йдеш до магазину. Багато хто з моїх колег, окрім цього подарунку, вже купив собі нові такі торбочки. Вони дуже зручні і, головне, не шкідливі для здоров’я».

Особливою цікавинкою проекту Крокус є розробка і тестування мобільного додатка Trash Alert (ТАМА), який дозволить оцінити масштаб сміття, яке скидають поблизу річок та визначити приблизний обсяг пластмас та біологічних відходів, їхній потенціальний вплив на біологічне різноманіття річок. За допомогою цього додатку можна буде визначити координати місцеположення засмічення і зробити карту засміченого району. ТАМА буде розроблена асоціацією WISDOM (Молдова).

Закликаючи вчителів до долучення школярів до проблем очищення річок і прибережної зони, Т.Козак розповіла про те, що проект буде тривати до 2022року і передбачає виготовлення демонстраційних моделей, проведення майстер-класів. Буде використовуватися досвід громад, які розташовані на річках Прут, Дніпро, Тунжа. Громадськості покажуть обладнання для подрібнення гілок, органічних відходів для виробництва мульчі або компосту, повітряну дувку для збирання сухого листя. До того ж діти зможуть власноруч виготовити будівельні елементи з відходів, пластикових пакетів і пляшок. На наступний рік заплановані еко-вечірки на свіжому повітрі та  прибирання. Тобто, школярі будуть мати можливість не тільки отримати інформацію, а й на практиці застосувати свої знання.

–Насправді діти можуть дуже багато. В моїй практиці був такий випадок: на подвір’ї однієї серйозної організації були зарості амброзії. Після того, як діти розвісили оголошення про шкідливість цієї рослини, зранку другого дня весь бур’ян був  знищений . І це тільки маленький приклад, – розповіла Таїсія Федорівна.

Учасники семінару виявили глибоку зацікавленість проектом. Під час практичного завдання вони не тільки пропонували креативні засоби очищення засмічених територій біля річок, а й втілили свої ідеї  в яскраві, змістовні та неординарні презентації..

Було запропоновано долучити до вирішення проблем, пов’язаних із засміченням, батьків. Тому що, дуже часто дітей вчать не смітити, сортувати сміття, збирати пластикові відходи, а в реальному житті  вони бачать зовсім інше:  залишають після відпочинку купи сміття, кидають недопалки, не прибирають на  власному  подвір’ї. Враховуючи це, в екологічному вихованні потрібна співпраця дорослих і дітей, говорять вчителі.   Учасниками семінару також було запропоновано проводити сортування сміття не тільки в школах і багатоповерхівках, а також в технікумах, ВУЗах і на всіх підприємствах та організаціях міста.

На зaвершення семінару-тренінгу було проведене письмове анкетування присутніх. Всі учасники отримали позитивне враження. На їхню думку тренінг є актуальним, потрібним та інформативним. Такі заходи, як і проект в цілому,  сприяють підвищенню обізнаності населення щодо поводження із сміттям, сприяють покращенню екологічної ситуації в нашому регіоні та в басейні Чорного моря в цілому.