У Новокаховській громаді розповіли про історію турецьких фортець на Таванському острові Дніпра

В рамках Проекту «Зробимо наш край відомим!», започаткованого відділом культури і туризму Новокаховської міської ради Херсонщини, Оnline НК продовжує публікацію розповідей про туристичні об’єкти на території громади.

Сьогодні ми продовжимо розповідати про Таванську переправу і сконцентруємо вашу увагу на фортеці, які були розташовані на острові Тавань.

Протягом XVII століття на острові Тавань кримськими ханами та Османською державою було зведено три доволі великих укріплення. Причина їх будівництва полягала в тому, що в цей час в степах України проводили активну діяльність наші українські козаки. А вони полюбляли на своїх чайках спускатися вниз по Дніпру для здійснення морських походів на Османську імперію. На їх шляху окрім великої кількості островів Великого Лугу зустрічався острів Тавань.

Османам залишалось  лишень спостерігати із бійниць своїх фортець Кизи-Кермен та Аслан-Кермен за пропливаючими козацькими човнами. А через декілька тижнів чи місяців до них доходили звістки про захоплення українськими лицарями свободи турецьких чорноморських фортець Очаків, Ізмаїл, Варна чи Трапезунд.

І коли дошкульні атаки козацької флотилії були здійсненні вже на святе-святих османів – місто Константинополь, постало питання про можливість перепинити козаків ще на Дніпрі і не дати їм виходити у Чорне море. Саме тому для контрою в першу чергу русла Дніпра і русла р. Кінські Води, по яких козацький флот спускався униз по Дніпру, а також для укріплення Таванської переправи почалось будівництво фортець на острові Тавань.

У північній частині острова Тавань над берегом річки Кінські води орієнтовно після 1625 року було збудовано фортецю Шахін-Кермен (назва походить від імені ініціатора побудови Шахін Гірея).

Доречі, перший відрізок Таванської переправи з правого берега від Кизи-Кермена проходив саме до гавані біля фортеці Шахін-Керман, а річку Кінські води долали через брід.

Згодом, після 1677 року поряд із занепалим укріпленням Шахін-Кермен було збудовано нову фортецю Мубарек-Кермен, а навпроти Кизи-Кермена – фортецю Мустріт-Кермен. Ці фортифікаційні споруди діяли до 1695 року, коли вони були захоплені військами гетьмана Івана Мазепи під час Дніпровських походів. Унікальну можливість споглянути на чотири фортеці на Таванській переправі надає карта шляхів сполучення 1685 року. Важлива інформація про розташування таванських фортець міститься в гравюрах Леонтія Тарасевича та Іннокентія Щирського, які змальовують взяття фортець у 1695 році. Відомо, що автори були знайомі між собою.

Водний бар’єр, позначений на карті, що розділяє острів Тавань уздовж на дві частини, присутній на обох малюнках із назвою «Таван речка». Можливо, вона мала рукотворне походження у вигляду фортифікаційного рову, а весняні повні перетворили ділянку рову на протоку, причому її існування сприяло обмілінню рукава Дніпра Кінські Води, що також було вигідно для залоги фортець.

Звичайно, що було б цікаво дізнатися про опис самих фортець від очевидців та сучасників.

І він є, це «Статейный список стольника Василия Тяпкина и дьяка Никиты Зотова, посольства в Крым в 1680 году для заключения Бахчисарайского договора». Давайте послухаємо, що вони побачили на острові Тавань:

«Марта в 16 день по указу Ханова Величества, посол его, Кеман-мурза-Сулешев, в Перекопе, у бея взял с собой провожатых 150 человек, и пошли с нами степью. Того ж числа ночевали на степи, на урочище, при водах Черной Долины. Марта 17 пришли о полудне на Днепре, к Турецким каменным городкам старого строенья, Шан-Кермен да Казы-Кермен, да нового строенья, после Чигиринской битвы с Турками, на одном острову, отнимаючи Запорожских козаков путь к морю, один городок на Конской косе, близ старого городка Шань-Кермени, стрельбищах в трех, а другой близ старого городка Казы-Кермени, против его через Днепр. Устроены те городки крепко, а в них по 5 башен; въезды и выезды одни, самым разумным инженерским строением; бойницы по стенам и по башням учинены пушечные и мелкого ружья подошевные… и около их рвы и против ворот подъемные мосты на железных цепях. А в больших подошевных и средних и верхних бойницах поставлены везде пушки; и для нашего приходу ис тех городков была пушечная стрельба. Пехота в них посажена турецкая, с женами и детьми, на вечное житие, и сторожа, в тех городках, дневная и ночная, зело крепкая… Марта в 18 день, под помянутым новым городком Туганом и под старым городком Казы-Керменем перевезлись за Днепр, на Киевскую сторону».

Нажаль, залишки Таванських фортець сьогодні поховані у водах Каховського водосховища, але через це вони аж ніяк не втрачають своє історичне значення. Інформація підготовлена за матеріалами Гедзь Т. “Тавань і таванські переправи на картах XVI–XVII століть”. Поділіться цією інформацією з друзями! Зробимо наш край відомим!

Кравчук Богдан, історик, головний спеціаліст відділу культури і туризму Новокаховської міської ради