У Новокаховській ОТГ триває роз’яснювальна компанія «Сплата за вивіз сміття – обов’язок кожного!»

У сільських населених пунктах Новокаховської ОТГ триває роз’яснювальна компанія «Сплата за вивіз сміття – обов’язок кожного!», яку з їх мешканцями проводять фахівці КП «НК Екосервіс», повідомляє Online НК.

Вивіз сміття з території Новокаховської міської територіальної громади  здійснюється шляхом надання послуг з вивезення твердих побутових відходів комунальним підприємством «НК Екосервіс». А оскільки сміття продукує кожен мешканець (громадянин та суб’єкт господарської діяльності), відповідно і сплачувати мають всі!

Чистота – це чи не найголовніший атрибут будь-якого затишного й комфортного населеного пункту нашої країни та спільна справа для всіх і кожного, хто мешкає в цих населених пунктах.
Як відомо, смітить більшість, прибирають десятки, а платять, нажаль, одиниці. Практика показує, що працівники комунальних підприємств постійно вивозять з центральних вулиць, прибережної зони, парку, посадок, кладовищ, а також із утворених несанкціонованих звалищ в різних глухих місцях, розташованих подалі від ока людини, тони сміття.

Навіть, страшно уявити, що може статися з населеним пунктом, якщо перестануть працювати комунальні служби – це буде не тільки неестетично та антисанітарно, але саме головне жахливо – місто та прилеглі території перетворяться на цілковитий смітник, а це: всюдисущій нестерпний сморід, поширення захворювань, збільшення кількості гризунів та комах, які переносять небезпечні інфекції, тощо.

Більшість мешканців, а особливо в сільській місцевості, вважає, що достатньо викинути сміття від приватного домогосподарства до урни на території селища чи просто виставити мішки на вулиці по маршруту руху сміттєвозу – і це все безкоштовно. Але це зовсім не так!!

Доволі часто громадяни – власники приватних будинків, запевняють: «у мене немає сміття», «я все спалюю», «все закопую в землю». І, відповідно, з них немає підстав сплачувати за вивезення побутових відходів комунальному підприємству.

Однак всі розуміють, що твердження таких мешканців про те, що у них нема побутових відходів, є безпідставними. Адже у сучасному побуті доволі багато сполук, які заборонено і спалювати, і закопувати, і просто так викидати. Зрозуміло, що у кожного побутові відходи утворюються і, більше того, – у немалій кількості.

Так, дійсно, у приватній садибі більше можливостей для утилізації органічних відходів (від городу, саду, кухні, тощо). Це все можна скласти на компостну яму і незабаром використати як добрива.

Але нема можливості безпечної утилізації на місці своєї ділянки безлічі побутових відходів: різноманітної тари, зокрема полімерної, засобів гігієни, електроніки, електротехніки, синтетичних сполук, фарби, залишків будівельних матеріалів тощо. Усе це неможливо безпечно утилізувати у приватній садибі, а значить велику частину побутових відходів все ж доводиться вивозити із садиби.

Відповідно до статті 1 Закону України від 05.03.1998 року № 187/98-ВР «Про відходи»  визначено наступні терміни:

Відходи  –  будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворились у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутись шляхом утилізації чи видалення;
побутові відходи  –  відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов’язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення;
послуги з вивезення побутових відходів – збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою.

При цьому згідно до положень статті 12 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори можуть бути як персональними так і публічним.

Наприклад, станом на 10.09.2021 року на території міста Нова Каховка діє Публічний договір. Починаючи з 01 серпня 2021 року кожний власник квартири чи індивідуального житлового будинку повинен користуватись  послугою без підписання окремого договору і оплачувати її повністю чи частково, скориставшись пільгами або оформивши субсидію. Надання послуг та нарахування оплати за їх виконання здійснюється у відповідності до вимог статті 633  Цивільного кодексу України.

На території інших населених поки що діють індивідуальні договори.

Закон України   «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що договори про надання житлово-комунальних послуг  укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватись окремо для різних моделей організації договірних відносин  (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг)  та для різних категорій споживачів  (індивідуальний споживач, колективний споживач).

Таким чином законодавство України передбачає обов’язковість укладання договорів про надання житлово-комунальних послуг (публічних або індивідуальних та колективних), у тому числі і договорів на вивезення побутових відходів.

Громадяни – мешканці Нової Каховка та прилеглих сіл та селищ повинні розуміти значення необхідності вивезення побутових відходів та механізм поводження з ними, а також міру відповідальності за неправильне поводження та порушення екологічних норм, й саме головне: за вивіз відходів повинен платити той, хто їх продукує.

Відношення до питання відходів власного побуту повинно стати достойним звання «людини розумної». Але для цього необхідно сформувати нові звички та поведінку споживачів по відношенню до сміття.

Першим кроком до цього повинно стати звичка вивезення та винесення сміття в спеціально виведені для цього місця, які, до речі, підприємство намагається обладнати максимально сучасно та зручно.