У Xepcoнi вiдкpився “Музeй вибopчoгo тpeшу”

Незвичну експозицію презентували в Херсоні. Виставка виборчого трешу розташувалася в холлі регіональної філії UA: Суспільне, яке виступило інформаційним партнером проекту. Ну а його організатор – рух «ЧЕСНО», який моніторить політиків на предмет прозорості. Це вже 7-ма така експозиція в Україні, після Одеси, Харкова, Сум, Житомира, Черкас, Кропивницького.

У Херсонській колекції понад 100 експонатів і вона зібрана здебільшого городянами, повідомляє newday.kherson.ua. Листівки з портретами і гаслами а-ля обіцянка-цяцянка, шарфи, парасолі і т.д., з партійними логотипами. Те що виконало свою місію, а, може, так і не виконало, і давно відправилося «в утиль». Вціліли лише декілька екземплярів, забутих у купі непотребу, ну а десь і збережених на пам’ять. За словами організаторів, це лише 15% з того, що вдалося зібрати, просто відібрали найцікавіше.

На чільному місці експозиції – пляшки з водою та пакунки з гречкою, на яких наліпки з написом «За підтримки Юрія Івановича Жаботюка». Це не реальний, а вигаданий персонаж, збірний образ, який уособлює класичного гречкосія на виборах.

Між іншим, на виставці чимало символіки вічних кандидатів, які постійно кудись балотуються, практично не пропускаючи жодної кампанії. Вітальні листівки, газета з фотографіями білбордів, для тих, хто не побачив їх на вулицях міста. А ще бувають кандидати-«фарбовані лиси», які стрибають з партії в партію, почасти змінивши за 15 років 7 політичних сил… Таким на виставці виборчого трешу присвячено цілий розділ.

Листівка кандидата з посмішкою, натягнутою комп’ютерними дизайнерами. Фото білбордів про безкоштовні аналізи, про Термінатора – все це, як і тоді, викликає іронію. На чільному місці – іменні книжки, і є видання з досить якісними палітурками. Писали про себе самі кандидати, від співочого ректора до колишнього спікера парламенту.

– Є в нас збірка колишнього губернатора, де він розмірковує на тему економіки і про долю Херсонщини. Але потім хтось почитав статті і виявилося, що це плагіат. Знайшлися люди, які звинуватили в цьому автора. Був шалений скандал. Але книжка, як символ агітації на вкраденому інтелектуальному, залишилася в колекції, — розповідає регіональний аналітик руху «Чесно» Сергій Нікітенко.

На імітованому мікрофоні претензійно повиснув бордовий шалик. Під час президентських виборів, тоді діючого президента, такі надсилали телекореспондентам  у регіонах. У цьому вони мали виходити в ефір, нібито агітуючи за певного кандидата. Кажуть, дехто, ризикуючи звільненням, ЦУ все ж порушував.  «Найврожайніший» рік в плані агітаційної макулатури – 2006. Тоді кандидати видавали дуже багато листівок, календарів. Певно, це було не так дорого, як зараз. Але особливо витрачатися необов’язково. Під час будь-якої  виборчої кампанії діє принцип «чорнухи». Дешевий папір, абияка якість друку, але довжелезні тексти. Дуже показове явище для Херсона —  газета «Люстра». Піратська видання без паспорту і жодних даних про авторство виходить перед кожними виборами, причому, від штабів різних кандидатів, проти опонентів. Статті про кандидатку, яка поїхала в село і там, у купі навозу, загубила діамантовий браслет, та інші небилиці – класика жанру.

Окремий куточок виділений овочам… Так, саме картопля, цибуля і морква якось агітували за кандидата на посаду міського голови  в Херсоні. Борщовий набір електорату не роздавали, а продавали, за символічними цінами.

-У нас є оригінальна листівка про соціальну програму Мангера «З лану – до столу». До речі, продавали картоплю люди в червоних шаликах. А  в день виборів вони прийшли на виборчу дільниці з такими ж атрибутами на шиї, вже як члени комісії, намагаючись підсвідомо вплинути на електорат. Нічого в них не вийшло, Мангер тоді не пройшов, набравши 15%. Тоді ще в штабі кандидата виник жарт «Картошка, картошка, дай нам голосов немножко», — розповідає Сергій Нікітенко.

Поряд з городиною —  ще одна листівка, такі розсилав конкуруючий штаб. На них — повідомлення про те, що подібна акція є порушенням закону і що порушено відповідну  кримінальну справу.

Є на виставці експонати Катерини Гандзюк. Це пака цікавих агіток, яку вона збирала ще зі школи. яку вона збирала ще зі школи. На окремому столику — агітація відверто сепаратистських політсил. Поряд з листівками гармонійно вписався шмат вати…

Ну а поряд, внизу, коробка зі старим шматтям. Вживаний одяг під час однієї з виборчих кампаній людям роздавав кандидат на Київщині. Як виявилося, аналогічний приклад є вже й у Херсоні…

Серед найстаріших експонатів виставки — календар 1994 року, виданий кандидатом в депутати до Херсонської міськради. Вибори мажоритарник програв. Цікаво, що І якщо на то час у міській раді було аж 240 депутатів. Зараз їх 54.

За словами організаторів, невдоволених таким застосуванням експонатів, які дістали із забуття, поки немає. Принаймні, самі екс-кандидати на «Виставці виборчого трешу» помічені не були. Та й, мовляв, ображатися тут, нічого, бо тролять героїв перегонів різних років по-доброму, взявши за основу «шедеври» їхніх же штабів.

Триватиме виставка виборчого трешу до 1 жовтня. І, до речі, цікаві експонати тут і досі приймають.

Марина САВЧЕНКО

Фото автора.