УІНП та ХОДА візьмуться за декомунізацію й збереження “Тачанки”, створивши музей монументальної пропаганди

Зважаючи на те, що міська рада Каховки вмиває руки від долі монументу “Легендарна тачанка”, у Херсонські ОДА та інституті національної пам’яті знайшли спосіб врятувати один з найбільших пам’ятників області від крадіїв металу й декомунізувати його, не знищуючи.

Для цього на території монументу буде створено музей монументальної пропаганди. Схоже, це робитиметься силами того ж таки УІНП, якого за декілька днів встигли звинуватити у всіх гріхах. Зрештою, насправді там ніколи й не вимагали знищувати чи утилізовувати монумент, а рекомендація щодо демонтажу висувалася лише через небажання владою міста вирішувати питання із декомунізацією монументу у будь-який інший спосіб впродовж п’яти років.

Зокрема, свій погляд на ситуацію виклав у окремій статті очільник інституту Дробович у матеріалі для “Історичної правди”:

“Усі символи, пов’язані з встановленням радянської влади, у нас в країні – поза законом. Цьому рішенню вже скоро 5 років. Думаю, не варто нагадувати, що більшовики мільйони людей відправили “на той світ”, дуже часто без суду і слідства.

Вже не кажучи про те, що саме більшовики відбирали землю, грабували, заганяли людей у колгоспи, розвели доноси, створили ГУЛАГ, розв’язали та підтримали не одну війну на планеті.

Можна скільки завгодно сперечатися про художню чи концептуальну цінність того чи іншого витвору, але ми маємо дати чесну відповідь – ми за права людини і цінність людського життя, або ми за тоталітаризм та цінність людожерської системи?

Відповідь на це питання визначає долю всього того, що прославляє більшовицьку владу.

В українському законодавстві сказано, що пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного режимів є наругою над пам’яттю мільйонів жертв цих режимів. В цьому є і логіка, і справедливість, і шана жертвам більшовиків.

Що стосується прекрасного українського міста Каховка та його громади: ще у далекому 2015 році місцева влада мала провести слухання та консультації з містянами, митцями, експертами й усіма бажаючими, організувати всі процедури, які вважала за потрібне, і прийняти рішення про долю тачанки.

Закон передбачає її демонтаж. Однак, ніхто не заважав і не заважає придумати будь-який інший спосіб, щоб тачанка перестала бути символом тоталітарної окупації. Як бачимо, цього ніхто у Каховці не зробив.

І ось зараз, громадяни справедливо обурилися, що закон порушено, а символи поширення тоталітаризму до цих пір на місцях.

Український інститут національної пам’яті як орган влади, який діє в рамках закону, відреагував на цей запит і звернувся до влади Каховки – ми нагадали, що норма закону вже не перший рік ігнорується. Ми також нагадали, що тачанка підлягає демонтажу.

Комусь подобається на цьому хайпувати. Для когось це спроба зробити політичний капітал. Хтось вбачає у цьому новий виток війни етики з естетикою. Але тут головне інше – УІНП не їде з кувалдою щось демонтувати.

Ми лише нагадали органам влади, суспільству, експертам, що ось вона проблема – до сих пір на своєму місці. Ми за цивілізоване рішення та здоровий суспільний діалог. Усі будуть тільки радіти сучасному креативному ходу, неочікуваній ідеї або асиметричному рішенню.

Але ми точно не можемо робити вигляд, що це взагалі нормально – прославляти тих, хто окуповував територію України, вбивав людей за інше політичне вподобання, а також не маємо морального права шанувати СССР та його символи, які конкурують з символами Третього рейху за потужністю асоціацій із злочинами проти людства.

І на сам кінець. На справедливі пропозиції науковців, митців та кураторів що не обов’язково руйнувати, а можна переозначити чи змінити пам’ятники маю сказати лише одне – амінь!

Давайте вже нарешті переозначати. Це ж на волю громади. Це їх рішення, їх креатив, їх туристи, врешті-решт. Але якщо воно 5 років стоїть не переозначене, не перенесене у музей пропаганди, навіть не означене пояснювальним банером про те, хто такі ці революціонери, а просто прославляє більшовиків, то що робити?

Хоч бери та організовуй метод-семінар про “креативну декомунізацію”. Хотілось би більше свободи, винахідливості та ініціативності, щоб взагалі не доводилося писати більше листів про демонтаж.”

Окрім того, увечері 16 січня на сторінці очільника Херсонської ОДА Юрія Гусєва з’явилося наступне повідомлення:

“Спільно з головою Українського інституту національної пам’яті Антоном Дробовичем придумали, як створити Музей монументальної пропаганди біля «Легендарної тачанки» в Каховці на Херсонщині!

Ближче до березня чекайте новини!

Дякуємо міністру культури, молоді та спорту України Володимиру Бородянському за підтримку та громаді Каховки за небайдужість!”