Уляна Супрун розповіла про декомунізацію української медицини

Трансформація охорони здоров’я — важливий досвід, яким Україна має ділитися зі світовою спільнотою. Про це на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook написала очільниця МОЗ Уляна Супрун.

“Мала нагоду виступити в Кембриджі в рамках Сімнадцятої щорічної лекції імені Стасюка. Розповіла про зміни в Україні, які відбулися протягом останніх п’яти років в умовах війни з Росією. Та про декомунізацію в медицині, яку ми проводимо кожного дня.

Трансформація охорони здоров’я — важливий досвід, яким Україна має ділитися зі світовою спільнотою. Не лише як кейс успішних змін застарілої системи. А також, як елемент глибокої культурної трансформації країни.

Ми отримали важкий совєцький спадок — систему, яка існувала заради підтримки неефективної та надмірної інфраструктури, а не для надання послуг пацієнтам.

В такій системі панують неформальні домовленості та зв‘язки, де конкретні люди паразитують на державному фінансуванні роками з метою розбудови власних феодальних володінь. Пацієнт скоріше існує для живлення цієї системи, ніж перебуває у її центрі уваги.

Коли людина потрапляє у таку систему вона стикається з відсутністю гарантій, зрозумілих правил, чітких алгоритмів. Усе завжди залежить від знайомств та фінансової спроможності, але часто навіть це не рятує від халатності. Це причина, чому більшість українців бояться опинитися в лікарнях.

Така система руйнує не лише здоров’я людей, які з нею стикаються. Вона потворить світогляд. Життя окремої людини перетворюється на засіб досягнення інтересів системи або тих, хто нею керує. Та перестає бути цінністю.

Трансформація системи охорони здоров’я, яку ми вперше втілюємо за період незалежної України, є метафорою трансформації в усьому суспільстві. Ми, по суті, “декомунізуємо” стару совєцьку систему охорони здоров‘я та створюємо нову на основі вибору, прозорості, гарантій і якості.

Разом зі зміною старих механізмів роботи, змінюються й панівні цінності. Формується новий соціальний договір між державою та індивідом, який базується на захисті прав усіх українців, а також пануванні закону.

Система охорони здоров’я — це лише один фронт культурної війни, яка розпочалася не вчора і триватиме ще довго після закінчення нашого терміну в Міністерстві охорони здоров’я України. Але з кожним етапом трансформації ми помічаємо, як все більше проявляються культурні зміни,” – йдеться у дописі.

Почитати повний текст виступу можна тут
українською: https://goo.gl/ScHRbn
англійською: https://goo.gl/5EChM8
Відео виступу за лінком https://goo.gl/GjvjeZ

Поділіться цим:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial