В Новій Каховці розпочинається верифікація отримувачів державних виплат

21 грудня 2019 року набув чинності Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Міське управління праці та соціального захисту наслення Нової Каховки, що на Херсонщині, доводить до відома мешканців міста особливості проведення верефікації та моніторингу державних виплат, повідомляє Online НК.

Що таке верифікація?

У законі визначено, що верифікація – комплекс заходів щодо збору та перевірки достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

Крім того зазначено, що саме охоплює поняття “державні виплати”. До них відносяться пенсії, допомоги, пільги, субсидії, соціальні стипендії, інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Питання верифікації житлових субсидій  не являється новим, перевірка відомостей проводилась і раніше. Але завдяки новому закону отримано право на отримання інформації, що містить банківську таємницю, персональні дані, та на доступ до різних державних інформаційних та довідкових систем, реєстрів, банків даних тощо для проведення більш розширеної перевірки отримувачів субсидій з метою посилення адресності допомоги та притягнення до відповідальності недобросовісних громадян.

Як відомо, з травня 2018 року умови надання субсидій суттєво змінилися.

Зокрема, це врахування доходів членів сім’ї,  розширено перелік обставин, які впливають на право в отриманні допомоги та обов’язків громадян під час отримання субсидії.

Особливо хочеться звернути увагу отримувачів житлових субсидій, які самі або зареєстровані разом особи перебувають в шлюбі. Згідно вимог законодавства з травня 2018р. під час призначення субсидії враховуються доходи та майновий стан не лише осіб, яким призначається субсидія, але і членів їх сім’ї незалежно від адреси реєстрації та фактичного проживання.

Управлінням праці та соціального захисту населення постійно проводилась інформаційно-роз’яснювальна робота, в т.ч. через засоби масової інформації щодо всіх змін в законодавстві та необхідності надання нових заяви та декларації з травня 2018р. громадянам, які перебувають в шлюбі, але чоловік (дружина) зареєстровані за іншою адресою.

Але чомусь багато одержувачів субсидії «забули» про свій сімейний стан і незаконно отримували допомогу з травня 2018р., нарахування якої проводилось автоматично. На жаль, це порушення постійно виявляється і громадяни змушені повертати державні кошти, розмір яких іноді сягає  десятки тисяч гривень.

Також громадяни, яким призначено житлову субсидію мають пам’ятати  про необхідність своєчасно повідомляти орган соціального захисту у разі виникнення певних обставин.

Відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. №848 зі змінами, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про:

  • зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства;
  • зміни соціального статусу членів домогосподарства та членів сімей соціального статусу (працевлаштування, оформлення підприємницької діяльності, в т.ч. зміна системи оподаткування, встановлення інвалідності тощо);
  • зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;
  • зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
  • зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
  • зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання;
  • якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства придбав транспортний засіб, що підлягає державної реєстрації із дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда і причепа);
  • якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла) на суму понад 50 тис. грн.

Громадяни, що своєчасно не повідомили про обставини, які вплинули на розмір субсидії чи право її призначення, змушені повертати отримані державні кошти.

У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої житлової субсидії питання про примусове стягнення вирішується в судовому порядку.

Звертаємось до всіх ніколи не приховувати інформацію, яка може вплинути на право отримання субсидії та визначення її розміру, так як рано чи пізно під час перевірок все стане відомо.

При заповненні заяви та декларації надавайте тільки правдиву інформацію в повному обсязі. Якщо є сумніви в правильності заповнення данних, звертайтесь за допомогою до спеціалістів управління соціального захисту, які зможуть надати професійну консультацію та допомогу.

Нагадуємо, що незнання законів не звільняє від відповідальності. Цей обов’язок закріплений в частині 1 статті 68 Конституції України.