У Новій Каховці, що на Херсонщині, 16 січня відбулося перше в новому 2020 році засідання комісії з питань захисту прав дитини, повідомляє Online НК.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 23.12.2019 р. №495 «Про оновлений склад комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Новокаховської міської ради» до складу комісії були включені виконуючи обов’язки старост Козацького та Веселівського старостинських округів, які вперше взяли участь у роботі цієї комісії.

Під головуванням заступника міського голови Володимира Сироватка було розглянуто 37 питань порядку денного, з них:

1) про захист житлових та майнових прав дітей – 8;
2) про соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування -3;
3) про вирішення спору щодо участі у вихованні дитини -1;
4) про вирішення спору щодо визначення місця проживання дитини – 1;
5) про підтвердження місця проживання дітей для тимчасового виїзду за кордон без згоди іншого з батьків – 2;
6) про перегляд та затвердження індивідуальних планів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей, що проживають в родинах, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків – 22.

У справі встановлення порядку участі батька у вихованні та спілкуванні з малолітнім сином батькам було роз’яснено чинне законодавство щодо рівності прав та обов’язків батьків щодо виховання малолітньої дитини. Членами комісії було визначено порядок участі батька у вихованні дитини. Матері було рекомендовано не чинити перешкод колишньому чоловіку у спілкуванні з сином.

При розгляді ухвали Новокаховського міського суду щодо надання висновку органу опіки та піклування про визначення місця проживання дитини з батьком в ході обговорення ситуації в родині батьки дійшли згоди щодо проживання сина.

На засіданні було наголошено, що кожна дитина має право проживати в сім’ї разом з батьками. Батько і мати мають рівні права та обов’язки щодо своїх дітей. Основним обов’язком батьків є забезпечення найкращих інтересів своїх дітей.

Голова комісії підкреслив важливість скоординованої та злагодженої роботи служб та відділів, які працюють в інтересах дітей.

Січневе засідання комісії з питань захисту прав дитини відзначилося своєю непересічністю. Начальником служби у справах дітей Оксаною Поповиченко  були підведені десятирічні підсумки роботи комісії з питань захисту прав дитини.

Було зазначено, що основна категорія дітей і родин, з якими працює комісія, – ті, що перебувають у складних життєвих обставинах і не в змозі самостійно ці обставини подолати. Найбільша кількість таких дітей була у 2009 році – це відголоски дитячої безпритульності на вулицях, яка була успішно подолана (дитяче жебракування, проживання на вулиці). Тепер маємо справу із бездоглядністю у сім’ях і помешканнях. Це складніше, ніж на вулицях, бо має більш прихований характер.
На фоні зменшення народжуваності дітей, починаючи з 2016 року, зростає кількість дітей, батьки яких неналежно виконують свої батьківські обов’язки. Саме тому з 2016 року збільшувалася кількість позовів, які подавалися органом опіки та піклування до судів Херсонської області в інтересах дітей. Рекордними роками щодо подання позовів до суду про позбавлення батьківських прав нерадивих батьків стали 2018-2019 роки.

Спеціаліст служби у справах дітей Олена Василенко, проаналізувавши рух і облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, озвучила основні підстави, за яких діти знімаються з цього обліку. Ними є виправлення ситуації у родині або вилучення дитини із родини, перебування у якій є загрозливим для дітей. В такому випадку діти отримуються статус «дитина, позбавлена батьківського піклування».у, що родина, батьки залишаються найкращим середовищем для зростання дитини. Тому пріоритетним є збереження біологічної родини, попередження соціального сирітства, запобігання потрапляння дітей до закладів інституційного догляду.

В той же час увага присутніх була акцентована на том, що протягом 2009-2019 рр. щороку кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зменшувалася. Більш ефективною стала робота щодо влаштування статусних дітей до сімейних форм виховання протягом календарного року. Бо чим довше дитина живе поза родиною, тим більшу травматизацію переживає, і тим складніше їй адаптуватися до нової родини.

Завідувач сектору з питань опіки та піклування Ольга Краснова зазначила, що у кожної родини, яка прийняла до себе дитину-сироту та дитину, позбавлену батьківського піклування, свій шлях, своя життєва історія. Дитина, яка зростає у родині, має приклад сімейних добрих відносин – це те головне, що дітям ніколи не міг дати інтернатний заклад.

Служба у справах дітей, яка є відповідальною за організацію діяльності комісії з питань захисту прав дитини, сердечно подякувала всім присутнім за професіоналізм, небайдужість, оптимізм, добросовісність при виконанні своїх щоденних посадових обов’язків, оперативність реагування.

Окрема подяка за відданість справі та активну життєву позицію в питаннях захисту прав дітей була висловлена представникам комісії, які з 2009 року є незмінними у її складі.