Верховній Раді пропонують зняти всі обмеження для жінок, що служать у ЗС України

Зняти всі обмеження щодо кар’єри жінок в армії та дозволити призначати їх у всі добові наряди без обмежень (крім вагітних), пропонують народні депутати.

Про це повідомляє Online НК з посиланням на Український міліарний портал.

Відповідний законопроєкт № 5713 зареєстрований 29 червня.

Зокрема законопроєкт пропонує визначити, що призначення на військові посади (включно із генеральськими) має здійснюватись з обов’язковим дотриманням принципу забезпечення рівних умов доступу до військових посад, уникаючи дискримінації за ознакою статі.

Також депутати хочуть зняти всі обмеження щодо призначення військовослужбовців-жінок у добові наряди. Наразі для жінок визначено лише певне коло нарядів (помічник чергового частини, черговий КПП, черговий штабу, їдальні, посильний та ін.), а також є норма, що військовослужбовці до складу добового наряду призначаються з додержанням законодавства з питань охорони материнства та дитинства.

Законопроєкт № 5713 пропонує залишити у Статуті лише одне обмеження – вагітність.

  1. Військовослужбовці призначаються до складу добового наряду, за виключенням вагітних військовослужбовців-жінок.

Тобто військовослужбовці-жінки, які зараз не заступають у добові наряди бо мають малолітніх дітей, з прийняттям цього закону втратять таке право.

У пояснювальній записці до проєкту зазначається, що саме існування переліків військових посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями-жінками (наприклад наказ Міноборони від 20.06.2012 № 412/ДСК), є дискримінацією.

Нагадаємо, що в 2016 році Міноборони кардинально збільшило перелік дозволених для жінок рядових та сержантських посад, в 2017-му дозволило офіцерам-жінкам служити на кораблях і підводних човнах. А 6 березня 2020 року було знято обмеження щодо призначення жінок на офіцерські посади зокрема й у військових частинах спеціального призначення.

Кількість жінок в український армії постійно зростає, водночас щороку від військової служби переховується близько чверті мільйону чоловіків ухиляючись від військового обов’язку.

Наразі в Збройних Силах України проходить службу 31 757 жінок, що складає 15,6% від загальної кількості військовослужбовців. Якщо порівнювати з багатьма арміями світу, то це один із найвищих показників кількості жінок, які служать у війську, у співвідношенні до загальної чисельності збройних сил. 4 810 з них – офіцери (8,9%), 25 780 – особи рядового, сержантського та старшинського складу й 1 162 – курсантки.