Вони захищали нас на фронті – ми маємо захистити їх у тилу

Українським законодавством для учасників АТО/ООС передбачена ціла низка пільг, можливості реабілітації, медичного обслуговування, отримання освітянських послуг, фінансова допомога. Ці питання безпосередньо вирішують в Управлінні праці та соціального захисту Новокаховської громади Херсонщини.

Про те, яку допомогу вже отримали новокаховчани  – учасники АТО/ООС, на які пільги та соціальні гарантії мають право, заступник начальника УПСЗН Тетяна КУБАТКО розповіла кореспонденту газети “Говорить Нова Каховка”:

– Тетяно Сергіївно, нагадайте, якими законами України передбачено соціальний захист учасників АТО/ООС?

– Реалізація соціальної політики щодо учасників АТО/ООС регламентується низкою законних і підзаконних актів. Їх мета – формування ефективної системи забезпечення їхніх соціальних прав та свобод, зокрема щодо психологічної підтримки, матеріальної допомоги, санаторно-курортного лікування, забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, пільг у сплаті певних видів послуг та інших.

Управлінням праці та соціального захисту населення щоденно ведеться робота з виконання визначених законодавством України норм щодо соціального захисту учасників бойових дій.

Нині учасникам бойових дій (відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») надаються понад 20 різних видів пільг. За їх надання відповідають не тільки органи соціального захисту, а заклади освіти, охорони здоров’я та інші.

– Скільки учасників АТО/ООС і яких категорій стоять на обліку в УПСЗН?

– Станом на 01 листопада 2020 року в Управлінні в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, знаходяться на обліку 15 членів сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС, 365 ветеранів війни з числа учасників АТО/ООС. З них мають статус учасника бойових дій – 359 осіб, особи з інвалідністю внаслідок війни – 4, учасника війни – 2 особи.

– На які пільги мають право військові згаданих категорій?

– Відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», за рахунок коштів Державного бюджету надаються пільги при оплаті за спожиті житлово-комунальні послуги та на придбання твердого палива і скрапленого газу – у розмірі 50% членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС, 75% – для учасників бойових дій, 100% – для осіб з інвалідністю внаслідок війни та 50% – для учасників війни, в межах норм, передбачених чинним законодавством України. З початку року Управлінням призначено та отримали пільги на ЖКП за рахунок коштів Державного бюджету 361 учасник АТО/ООС на загальну суму 1743980,90 грн.

– Чи отримують учасники АТО/ООС грошову допомогу?

– Щорічно ветеранам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», у поточному році цю допомогу отримали 1136 ветеранів війни, в т.ч. учасники АТО/ООС на загальну суму 1480540,00 грн.

– Після повернення додому одна з важливих проблем, перед якою постають військові, це працевлаштування? Яку допомогу вони можуть отримати в УПСЗН?

– Професійна адаптація учасників АТО/ООС також є одним із напрямків соціального захисту, що забезпечується нашою установою. Учасники АТО/ООС мають можливість пройти навчання або підвищення кваліфікації за рахунок коштів державного бюджету у професійно-технічних  навчальних закладах, автошколах, навчально-курсових комбінатах, курсах водіїв, тощо з терміном навчання до 12 місяців. Для реалізації зазначених можливостей необхідно звернутись до Управління, де укладаються відповідні договори з навчальними закладами та спрямовуються кошти державного бюджету на навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації. Так за результатами проведеної роботи за 10 місяців поточного року направлені та пройшли професійну адаптацію 3 учасники АТО на загальну суму 19 тисяч гривень, шляхом навчання у Новокаховській автошколі Товариства сприяння обороні України і здобули професію водія.

Відповідно до Постанови КМУ від 28 грудня 2016 р. № 1045 «Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів» учасники бойових дій та їх діти, що навчаються у вищих закладах освіти (фахової передвищої та вищої освіти державної форми власності) мають право на отримання щомісячної соціальної стипендії за рахунок коштів Державного бюджету. Так управлінням щомісячно призначаються стипендії 13 дітям учасників АТО/ООС, 1 учаснику бойових дій. Відповідним навчальним закладам за 2020 рік перераховано кошти на загальну суму 138 тис. грн.

 – Тетяно Сергіївно, як вирішується питання оздоровлення учасників АТО/ООС?

– У поточному році проводилась робота щодо направлення на оздоровлення учасників АТО/ООС. Зазначеною категорією осіб самостійно обрані санаторно-курортні заклади відповідного профілю лікування, та за рахунок коштів державного бюджету вони отримали відповідні путівки. Так правом на забезпечення безоплатним санаторно-курортним лікуванням, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 200, протягом року скористалися  4 особи на загальну суму 47952,00 грн.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»,  учасникам АТО/ООС, які постраждали внаслідок бойових дій на сході України, держава гарантує безоплатне та першочергове забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації. У цьому році до Управління за забезпеченням технічними засобами реабілітації звернувся один учасник, який постраждав внаслідок участі в АТО та який вже отримав замовлені засоби реабілітації.

– Повернувшись із зони бойових дій, учасники АТО/ООС потребують психологічної реабілітації. Як і де бійці можуть отримати таку допомогу?

– Дійсно, одним із напрямків соціального захисту є направлення для проходження психологічної реабілітації учасників АТО/ООС до реабілітаційних установ. Така допомога  регулюється Постановою КМУ від 27 грудня 2017 року № 1057, відповідно до якої зазначені особи можуть отримати в реабілітаційних закладах такі послуги, як психологічна діагностика; психологічна просвіта та інформування; психологічне консультування; психологічна підтримка і супроводження; психотерапія та ін.

Фінансування видатків за цим напрямом забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету. Протягом року Управлінням проводився відбір суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації, до переліку яких на сьогодні наказами по управлінню включено 5 реабілітаційних установ ДП «Клінічний санаторій ім. Горького» ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березовські мінеральні води» ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», ТОВ «Золота Нива», ТОВ «Комплекс оздоровлення та відпочинку «Ірбіс», ДП «Південь-Курорт-Сервіс». Протягом січня-жовтня 2020 року управлінням зі зазначеними установами укладено 24 угоди та направлено для отримання послуг з психологічної реабілітації 24 учасника АТО/ООС, які перебувають на обліку в Управлінні.

– Яку допомогу учасникам АТО/ООС надають на рівні міста? Які міські програми діють і що вони передбачають?

– Міська влада не стоїть осторонь від вирішення соціальних питань учасників АТО/ООС. Тому для підтримки громадян, які виконували бойові завдання в зоні проведення АТО, та членів їх сімей управлінням розроблена та міською радою прийнята «Програма реалізації соціальної політики на 2020-2022 роки».

Програмою передбачені заходи, що направленні на  підвищення рівня матеріально-побутового забезпечення учасників АТО/ООС, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) під час участі в АТО/ООС, надання їм комплексної допомоги, підвищення рівня поінформованості з питань соціальної підтримки учасників АТО/ООС, їх сімей, поліпшення ефективності взаємодії органів місцевого самоврядування та органів державної влади з регіональними громадськими організаціями та іншими юридичними особами у сфері підтримки учасників АТО/ООС та членів їх сімей.

У рамках Програми передбачені: матеріальна допомога до Дня захисника України, яку отримали 396 учасників бойових дій; один учасник бойових дій отримав цільову матеріальну підтримку для здобуття вищої освіти; виплати щомісячної фінансової підтримки отримали 8 сімей загиблих учасників антитерористичної операції по 5 тис. грн. кожна; знижка на  абонементну плату за користування квартирним телефоном; фінансову підтримку отримала громадська організація учасників бойових дій та ветеранів АТО «Біла стріла» та ін.

Робота у напрямку забезпечення соціального захисту учасників АТО/ООС Управлінням продовжується. Розроблена інформаційна пам’ятка для учасників бойових дій та членів їх сімей. Щодня в Управлінні працює телефонна “гаряча лінія” для надання консультативної допомоги учасникам АТО та членам їх родин. Це номери телефонів у Новій Каховці (код міста – 05549)  4-54-60, 5-16-65, 4-33-48.