Як працює пропаганда Росії

Нещодавно США опублікували доповідь про те, як працює пропаганда Росії. Також, згідно з іншим дослідженням, в російських ЗМІ Україна постає русофобської країною зі слабкою владою і агресивним населенням.

Держдепартамент США опублікував дослідження “Основи російської екосистеми дезінформації і пропаганди”, де наочно показано, як і по яких каналах працює кремлівська пропаганда, в тому числі по Україні, повідомляє khersontimes.ks.ua.

У звіті зазначено: є п’ять стовпів інформаційної війни Росії проти Заходу, які працюють скоординовано, щоб отримати лавиноподібний ефект в ЗМІ, ілюзію довіри і картину в голові у обивателя, що “раз всі так пишуть – значить, це правда”.

Ось вони:

– Офіційні урядові ресурси РФ (прес-служби Кремля, МЗС, урядові акаунти в соцмережах);

– міжнародне теле- і радіомовлення на гроші держави (держЗМІ, націлені на домашню та іноземну аудиторію, а також міжнародні соціокультурні інститути);

– розвиток проксі-ресурсів (мовні центри, поширення наративної інформації);

– використання соцмереж як зброї;

– дезінформація в кіберпросторі.

У російських ЗМІ Україна постає русофобської країною зі слабкою владою і агресивним населенням. Дослідження популярних онлайн-медіа Росії провів Інститут масової інформації.

В рамках дослідження аналізувалися п’ять найпопулярніших новинних сайту за версією Liveinternet.ru: Ріа Новини, Комсомольська правда, Гарзета.ру, Известия і Лента.ру. До вибірки потрапили всі новини про Україну, які вийшли в період з 13 по 19 липня 2021 року.

Майже третина матеріалів про Україну на п’яти найпопулярніших новинних сайтах Росії підтримували уявлення про Україну як кримінальної країні з агресивним суспільством. Ще 25% будувалися навколо ідеї, що Україна не хоче врегулювати конфлікт на Донбасі. В рамках уявлення про Україну як недодержави і штучному проекті Заходу було написано 18,5% матеріалів.

Найбільше уваги російська пропаганда приділяє війні на Донбасі. Із загальної кількості матеріалів про Україну, які потрапили в дослідження, на цю тему припадає 17%.

Темі епідемії коронавірусу в Україні присвячено 10% матеріалів. У них йдеться про статистику захворюваності, про слабкість влади, яка нібито не може впоратися з ситуацією і про начебто відсутність у країні нормальної медицини.

Злочинів і надзвичайних ситуацій присвячено 9% російських новин про Україну. Вони підтримують уявлення про Україну як про кримінальну країні з агресивним суспільством.

8,5% новин було присвячено нібито небажанню України виконувати мінські угоди.

8% новин стосувалися мовного питання. Йшлося про нібито тотальну дерусифікацію в Україні.

З українських політиків російські ЗМІ найчастіше цитують членів партії ОПЗЖ. На основі їх заяв було побудовано 8% новин про Україну.