Євросоюз запровадив проти Білорусі нові санкції

Європейський Союз оголосив про застосування нових санкцій проти режиму Білорусі за його дії проти громадянського суспільства, утиски на адресу опозиції, а також за акт повітряного піратства із примусовою посадкою літака Ryanair у Мінську для арешту незалежного журналіста.

Як повідомляє Укрінформ, така інформація оприлюднена у четвер на сайті Європейської Ради.

«Рада ЄС запровадила сьогодні нові обмежувальні заходи проти білоруського режиму у відповідь на ескалацію серйозних порушень прав людини в Білорусі та насильство стосовно громадянського суспільства, демократичної опозиції та журналістів, а також у зв’язку із примусовим приземленням рейсу Ryanair в Мінську 23 травня 2021 року та пов’язане з цим актом ув’язнення журналіста Романа Протасевича та Софії Сапеги», – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, нові цілеспрямовані економічні санкції включають заборону на пряму або непряму торгівлю, постачання, передання або експорт будь-кому в Білорусі обладнання, технологій або програмного забезпечення, які можуть використовуватися для моніторингу або перехоплення інтернет- або телефонних комунікацій, а також товарів подвійного призначення та технологій для військового використання або для окремих персон, установ або органів у Білорусі.

Торгівля нафтопродуктами, калій хлоридом (поташ), а також товарами, що використовуються для виробництва тютюнової продукції, також є забороненою.

На додаток, заборонений доступ Білорусі на ринок капіталів ЄС, як і надання будь-якого страхування або перестрахування в інтересах білоруської влади та білоруських установ і агенцій.

Європейський Інвестиційний банк зупинить будь-які трансфери або виплати відповідно до існуючих угод щодо проєктів у державному секторі, і будь-яких існуючих контрактів з надання технічної допомоги. Країнам-членам буде запропоновано здійснити заходи з обмеження власної участі у фінансових установах, долучених до багатосторонніх проєктів з розвитку Білорусі, членами яких вони є.

«Сьогоднішнє рішення повною мірою виконує резолюцію Європейської Ради від 24 та 25 травня 2021 року, в якому глави держав та урядів ЄС закликали Раду ЄС заборонити перельоти в повітряному просторі ЄС для авіаліній Білорусі та заборонити доступ до аеропортів ЄС рейсів, що оперуються такими авіалініями, а також ухвалити необхідні заходи, включаючи додаткове включення до санкційних списків осіб та установ на основі відповідних рамкових умов для застосування санкцій. Всі ці заходи наразі здійснені», – йдеться у повідомленні Ради ЄС.

Як повідомлялося, з жовтня 2020 року ЄС здійснив кілька раундів застосування санкцій у відповідь на розвиток ситуації в Білорусі. Всі ці обмежувальні заходи були прийняті у відповідь на фальсифікацію президентських виборів у серпні 2020 року та їх результатів, на залякування та насильницькі репресії проти учасників мирних протестів, членів опозиції та журналістів у Білорусі. Наразі усього 166 персон та 15 установ Білорусі є суб’єктами обмежувальних заходів ЄС, які включають заморожування активів для фізичних осіб та установ, а також заборону на подорожі для осіб, що включені до переліку санкцій.