Юні яхстмени з Нової Каховки здобули перемогу у двох регатах

Нещодавно юні вихованці гуртка «Вітрильний туризм» Новокаховського Будинку дитячої творчості взяли участь у регатах «Козацький шлях-2021» та «Купальські зорі», які проходили на дніпровських просторах Херсонщини.

Про перепетії перегонів редакції Online НК розповів керівник гуртка БДТ «Вітрильний туризм» Ігор Чернишев.

“Нарешті прийшло літо і вихованці гуртка «Вітрильний туризм» Будинку дитячої творчості мають змогу на практиці перевірити знання: в’язання вузлів, надання долікарської допомоги, подалання перешкод, топографія, вітрильництво. Почали готуватись зазделегідь. Регата «Козацький шлях-2021» для цього підходила якнайкраще. Вона містить в собі  історичну, патріотичну, географічну, екологічну, психологічну, на витривалість та ще безліч складових, яка кому до вподоби.  Також, регата збігається в часі з іншою –«Купальські зорі».

Напрям обрано, заявка зроблена, маршрут визначений-Нова Каховка-Республіканець-Гаврилівська затока-Нова Каховка-Херсон-Гола Пристань-Аджигольський маяк-Нова Каховка. Усього майже 350 км. ,якщо вітер зустрічний, доведеться долати відстань у 1,5-2 рази більшу, на все 9 днів.

Після маршруту, наступне -комплектування екіпажу. 9 днів хитавки на воді під вітром, сонцем та дощем витримає не кожен дорослий, а тут хлопці, наймолодшому 9 років.

Враховуючи досвід та вік поділилися на 2 групи, одна приймає участь з 27.06 до 01.07 в Каховському водосховищі, друга –в пониззі Дніпра з виходом в Дніпровський лиман з 01.07 до 05.07. Мірошніков Нікіта – єдиний з хлопців, який ризикнув здолати увесь маршрут.

Маршрут маршрутом, а обід за розкладом, скільки і чого брати з собою і щоб вистачило, адже на воді ні вказівників ні магазинів. Майже день йде на складання меню, розрахунку харчів, супутніх речей, хто, як і коли міняється, де і які запаси можна поповнити, що краще взяти.

27.06 на яхті «Рапсодія» Литвиненко Антон, Пурей Владислав, Кузьменко Михайло та яхта супроводу «Любава» (обидві яхти Новокаховського яхт-клубу (директор Олександр Євстратов) вирушили на зустріч «Козацькому шляху», щоб з Гаврилівської балки пройти два перегонних етапи. Мореходів чекало шлюзування (дякуємо за допомогу в шлюзуванні та організаційному забезпеченні походу генеральному директору ПрАТ «Новокаховський річний порт» Т.Г.Філь.) та два тридцятикілометрові переходи.

За бортом по черзі залишаються річковий порт, Каховка, Берислав, Зміївка, Червоний маяк, Гаврилівка-все має свою історію, свої таємниці, ділимося знаннями, враженнями.

28.06. на День Конституції виходимо з Республіканця, піднявши найбільший прапор на борту (потім на ньому залишать автографи усі капітани яхт регати, як знак  поваги до юного екіпажу).  На могилі Костя Гордієнка (співавтора Конституції Пилипа Орлика) як раз підіймають прапор, хлопці вишикувались, співають гімн. Погода сприятлива, тренуємось в’язати вузли, налаштовувати вітрила, готувати їжу в поході. Після прибуття в Гаврилівську затоку – екскурсія до залишків маєтку Фальц-Фейнів (кажуть там кіно колись знімали), капітан «Любави» О.Панюшкін розповідає багато цікавого, як про саму садибу так і про діяльність цієї родини на Херсонщині. Він сам, 9 років тому, 13 –річним хлопцем, вперше, з вітрильною експедицією побував тут і захопився, тепер досліджує.

29.06 прибуває регата, ночуємо і вранці о 9.00 старт. Свіжий вітер, хвилі та сонце –начебто, що ще потрібно для вдалих перегонів, та бентежить горизонт, щось він дуже похмурий. Через 6 годин перегонів сонце закривають хмари, вітер підсилюється і починається дощ. Два десятка яхт розкидані по всьому водосховищі, але на фініш всі зійдуться в одному місці. Йдемо не перші та й не останні. Вітер підсилюється, розуміємо, що треба знімати стаксель (переднє вітрило). Двоє йдуть на ніс, один біля стерна і один в трюмі на підхваті. З труднощами, але все ж таки через хвилин 5 їм вдається зняти та закріпити вітрило. Все, ми в штормі, не 9 вал, звісно, та все одно. Головне яхта на ходу, ми з перегонів не вибули, всі на борту, хоч і мокрі. Вже видно фінішне судно, а ось і конкуренти, та ми перед ними, фінішуємо, судді вітають, потім з’ясуємо, що ми 2.

Шукаємо де потихіше і можна стати на якір, майже всі речі мокрі.

Вранці о 7.00 висаджуємось на берег Республіканця, на Січ. Вже чекає екскурсовод, піднімаємо з яхтсменами прапор регати.

Старт о 9.00. Хоч і без дощу та з вітром і хвилями. Антон перший приймає бризки на себе, затуляє собою інших, через 40 хвилин мокрий повністю.  Усіх гріє думка, що ввечері вже будуть вдома, якщо дійдемо. Звісно судно підтримки допоможе , але воно далеко, вони також у перегонах. 6 годин перегонів і… до фінішу не доходимо, вітер зникає зовсім, фінішувати встигли тільки 4 яхти. Знову шлюзування. Регата проходить повз пристань, а там з плакатами та кульками батьки вітають своїх переможців, ми ще не знаємо, що зайняли 2 місце.

Пришвартувалися, міняємо екіпажі, тепер з Нікітою йдуть Бурдін Владислав, Лузін Іван, Ткаченко Трофим. На все: вивантажити речі, прибрати яхту, набрати води, завантажити харчі, заправити паливо, розміститися, оформити документи, підтягнути матчастину – 4 години. Далі вже без супроводу. Відбій, підйом о 5.00 ранку.

Перехід до Херсона, підведення підсумків нагородження та фотографування, інтерв’ю, хвилинка слави, та завтра нові перегони, треба готуватися.

03.07. Старт взяли перші, майже всю регату йдемо третіми з усього флоту, вітер несильний, відпрацьовуємо кожний порив вітру, доводиться крутити повороти кожні 2-3 хвилини, та ось він фініш-ось вона перемога! Нагородження на головній площі Голої Пристані під час фестивалю.

3 години на березі і знову в дорогу, до крайньої точки подорожі.

Перехід до Кизомису на ночівлю і вранці до маяка. За прогнозом погода псується, прогноз не схибив. Зранку і вітер і дощик. Зазвичай, на Аджигольському маяку (18-й за висотою в світі), команда купається, та не цього разу, зараз тільки фото.

Вітер та хвилі підсилюються, повертаємось до Херсона по Дніпру. До речі, Дніпро в дельті не судоходний, дуже мілкий, а судоходство йде по річці Рвач. Залишивши лиман, позбулися хвиль та вітру, ще б позбутися дощу та він вже буде переслідувати нас до самого дому, надаючи перерви на декілька годин. Ще раз попадемо в шквал. Повернулися до дому, як і планували 05.07., правда не в 17.00, а в 23.40 та цілі і здорові.

Тепер невеликий відпочинок і нові регати, нові походи, нові випробування”.