Звернення міського голови Володимира Коваленка з нагоди Дня чорнобильської трагедії

26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС пролунав вибух. Спалахнув реактор, в якому у той час знаходилося близько 200 т урану. Крізь зруйновану обшивку радіоактивні речовини вирвалися назовні, отруюючи усе живе навколо в радіусі багатьох кілометрів. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

Події цього дня стали однією з наймасштабніших трагедій для людства.
В Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. Загальна радіація ізотопів, викинута тоді в повітря, була в 30 разів більшою, ніж під час вибуху атомної бомби в Хіросімі. Одразу після аварії було опромінено понад 8,5 мільйонів людей.

Перші пожежники, які прибули гасити полум’я, не мали спеціальних засобів захисту, тому отримали високі, навіть смертельні, дози радіації. Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали.
Загалом Чорнобильська трагедія стала символом мужності ліквідаторів і пам’ятати про їхній подвиг є обов’язком українців.

Доземний уклін за високу громадянську позицію, за сміливість, відвагу пожежникам, які першими виїхали гасити вогонь на четвертому енергоблоці ЧАЕС, лікарям, які боролися за життя тих, хто дістав променеву хворобу, персоналу станції, солдатам – усім, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Подвиг цих людей назавжди залишиться у пам’яті українського народу.

Ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю героїв, які врятували майбутнє від радіаційної небезпеки й відійшли у вічність. Низький уклін і довічна шана всім, хто брав участь у подоланні чорнобильського лиха, хто ціною власного життя подарував майбутнє всьому людству.

Урок Чорнобиля – це жахливий досвід. Ми маємо усвідомлювати своє минуле та докласти всіх зусиль, щоб подібне не повторилося більше ніколи. Пам’ять – це головний гарант того, що трагедії не повторяться у майбутньому, що ті кому ми зобов’язані мирним небом над головою, можливістю жити і ростити дітей та онуків незабуті.

Міський голова Володимир КОВАЛЕНКО